Aktualności

Spektakl „Falstaff”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy
Spektakl „Falstaff”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Z literatury do opery czyli sympatyczny pyszałek

W najbliższy weekend Opera Nova zaprasza na „Falstaffa”. Znakomite przedstawienie po mistrzowsku wyreżyserowane przez Macieja Prusa. Aktualnie bydgoska opera wystawia tę sztukę, jako jedyna w Polsce. Bilety można kupić na stronie opery.

 

Verdi skomponował „Falstaffa” jako blisko osiemdziesięcioletni twórca, próżno jednak szukać w tym dziele symptomów starości. Verdi w swej partyturze zawarł „młodzieńczy portret” kochającego życie człowieka.

 

„Sir John Falstaff” to fikcyjna postać pojawiająca się w sztukach Williama Szekspira. Rubaszny, dowcipny i bez grosza przy duszy, jest znakomitym kompanem, gawędziarzem i zawadiaką. Obok pozytywnego stosunku do życia i pewnej naiwności , jest w nim pycha i tchórzostwo.

 

Libretto opery bazujące na Szekspirowskich „Wesołych kumoszkach z Windsoru” oraz „Henryku IV” zainspirowało Verdiego tak, że „Falstaff”, ostatnia jego opera jest radosna, przekorna, a bohaterowie nakreśleni dowcipnie i w sposób budzący sympatię.

 

Obsada szykuje się wyśmienita: w roli tytułowej usłyszymy Łukasza Golińskiego, jako Pan Ford wystąpi Adam Zaremba (obie te partie na głos barytonowy), jako Fenton – Łukasz Załęski (tenor). W sopranowej roli Pani Ford usłyszymy Magdalenę Polkowską, w Anusię wcieli się Julia Pruszak, jako Pani Quickly wystąpi Małgorzata Ratajczak a Panią Meg Page będą kolejno Małgorzata Grela i Dorota Sobczak. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak.

 

Opera Nova w Bydgoszczy jest jednostką kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Opera Nova w Bydgoszczy

10 grudnia 2021.

 

Spektakl „Falstaff”, fot. Opera Nova w BydgoszczySpektakl „Falstaff”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy