Aktualności

Uroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Z Grudziądza do Rypina wyremontowaną drogą

84-kilometrowa droga wojewódzka nr 534 z Grudziądza do Rypina komunikuje północną część naszego regionu z ważnymi drogami krajowymi. W ostatnich latach na modernizację trasy i jej skrzyżowań trafiło ponad 130 milionów złotych. We wrześniu ruszy remont ostatniego fragmentu drogi pomiędzy Cetkami a Rypinem. We wtorek  (25 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą.

 

Remont odcinka pomiędzy Cetkami a Rypinem pozwoli nam zakończyć modernizację bardzo ważnej drogi wojewódzkiej, łączącej aż pięć powiatów. Dzięki inwestycji poprawi się komfort jazdy, a mieszkańcy północno-wschodniej części regionu i podróżujący tą trasą będą mogli czuć się bezpieczniej – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

Przystępujemy dziś do długo wyczekiwanej inwestycji w powiecie rypińskim. Odcinek pomiędzy Cetkami i Rypinem wymagał pilnego remontu, dlatego niezmiernie cieszy fakt, że prace, które pozwolą usprawnić ruch na tej trasie, ruszą już wkrótce – mówił podczas uroczystości wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

W spotkaniu udział wzięli także radny województwa Paweł Zgórzyński, radny Rypina Leszek Furman, Mariusz Majewski z Urzędu Miasta w Rypinie, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski oraz wykonawca inwestycji, prezes firmy Zakład Drogowo-Budowlany Krzysztof Wilczyński.

 

Kompleksową przebudowę 84-kilometrowej drogi wojewódzkiej rozpoczęliśmy od remontu odcinka z Grudziądza do Golubia-Dobrzynia. Zadanie kosztowało blisko 100 milionów złotych. Kolejną inwestycją na tej trasie (wartość to 22 miliony złotych) była modernizowaliśmy odcinka z Golubia-Dobrzynia do Cetek w powiecie rypińskim. Droga została poszerzona, wzmocniona, a przy niej pojawiły się pobocza i zatoki autobusowe. W ostatnich latach przebudowane zostały także ważne skrzyżowania i mosty. Na połączeniu z obwodnicą Wąbrzeźna powstało bezpieczne rondo. Dzięki współpracy z lokalnym samorządem rozbudowane zostało skrzyżowanie w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie trasa łączy się z drogą wojewódzką nr 569 (ulica Zamkowa) biegnącą w stronę Torunia. W ubiegłym roku zakończono przebudowę skrzyżowania ulic Lipnowskiej i Kościuszki w Rypinie. Ważną inwestycja była też modernizacja mostu na Rypienicy w Rypinie.

 

Ostatnim etapem modernizacji trasy z Grudziądza do Rypina jest remont odcinka pomiędzy Cetkami a Rypinem. W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona geosiatką, a przy trasie powstaną pobocza z kruszywa. Trasa zyska trwałe oznakowanie z termoplastu. Prace będą prowadzone na blisko czterokilometrowym odcinku pomiędzy miejscowością Cetki a skrzyżowaniem ulic Toruńskiej i Kościuszki.

 

Za prace odpowiedzialna będzie firma z naszego regionu – Zakład Drogowo-Budowlany z Rogowa (powiat toruński). Koszt inwestycji to 2,4 miliony złotych. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym roku. Wyremontowany odcinek zostanie objęty pięcioletnią gwarancją. Prace będą prowadzone w sposób umożliwiający ruch pojazdów.

 

Modernizacja odcinka drogi wojewódzkiej pomiędzy Cetkami i Rypinem to jedna z priorytetowych inwestycji ujęta w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Drogowej i Kolejowej.

 

Remont odcinka Cetki-Rypin w liczbach:

 • Natężenia ruchu – ok. 4700 pojazdów na dobę
 • Gwarancja – 5 lat
 • Koszt remontu – 2,4 mln zł
 • Długość modernizowanego odcinka – 3,7 km

Koszty najważniejszych zadań na trasie Grudziądz-Rypin:

 • Modernizacja odcinka Grudziądz-Golub Dobrzyń (48,4km) – 99,5 mln zł
 • Modernizacja odcinka Golub-Dobrzyń – Cetki (15,1km) – 21,8 mln zł
 • Rozbudowa skrzyżowania z DW nr 557 w Rypinie – 2,7 mln zł
 • Rozbudowa skrzyżowania z DW nr 569 w Golubiu-Dobrzyniu – 2,5 mln zł
 • Remont odcinka Cetki-Rypin (3,7km) – 2,4 mln zł
 • Modernizacja ulicy Kętrzyńskiego w Wąbrzeźnie (0,6km) – 2,0 mln zł
 • Budowa ronda w Wąbrzeźnie – 2,1 mln zł
 • Modernizacja mostu w Rypinie – 1,2 mln zł.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 sierpnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2020 r.

 

Uroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste podpisanie umowy na remont drogi wojewódzkiej nr 534 na odcinku Cetki-Rypin, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMapka poglądowa