Aktualności

Uczestnicy pielgrzymki na Watykanie
Uczestnicy pielgrzymki na Watykanie

Z Górska do Watykanu śladami Jana Pawła II

Uczniowie klas gimnazjalnych – laureaci Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach uczestniczyli w sierpniu w pielgrzymce do Włoch w ramach Międzynarodowego Programu Edukacyjnego dla Młodzieży: „Śladami św. Jana Pawła II Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Uroczyste podsumowanie programu odbyło się w niedzielę (3 września) w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

 

Do konkursu z cyklu o Wielkich Polakach przystąpiło w roku szkolnym 2016/2017 ponad 700 uczniów. Spośród 21 laureatów  najwięcej punktów zdobyli gimnazjaliści: Kamila Weronika Kosela,  Aleksandra Lewandowska i Michał Karłowski. Inicjatorem i realizatorem tego programu edukacyjnego było Centrum Edukacji Młodzieży im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, którego dyrektorem jest ks. dr Paweł Nowogórski CSMA. Realizację programu wsparł Urząd Marszałkowski.

 

W czasie dziewięciodniowego wyjazdu laureaci konkursu odwiedzili Czechy, Austrię i Włochy. W austriackim miasteczku Mariazell zwiedzili Bazylikę Narodzin Najświętszej Maryi Panny, w której Jan Paweł II gościł 13 września 1983 r., aby uczcić 300-lecie odsieczy wiedeńskiej. We Włoszech, w drodze do Asyżu, pielgrzymi zatrzymali się w Arezzo – zabytkowym  mieście w Toskanii, w którym Jan Paweł II  gościł 23 maja 1993 r. W Asyżu pielgrzymi zwiedzili bazyliki: św. Franciszka, św. Klary i Matki Bożej Anielskiej. Wizyta w tym mieście była okazją do przypomnienia inicjatywy Jana Pawła II, który 27 października 1986 r. zaprosił do Asyżu przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich oraz wielkich religii świata na międzyreligijne spotkanie modlitewne.

 

W Rzymie uczestnicy pielgrzymki zwiedzili m.in. Bazylikę św. Piotra,  Bazylikę Santa Maria Maggiore, Bazylikę św. Jana na Lateranie czy też Bazylikę Św. Pawła za Murami, a także mogli zobaczyć Koloseum, Kapitol, Panteon czy też Fontannę di Trevi. Najbardziej wzruszające spotkanie modlitewne miało miejsce podczas mszy św. odprawionej przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Na Audiencję Generalną Ojca Świętego Franciszka do auli Pawła VI pielgrzymi wnieśli obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wykonany przez Bogusława Ziółkowskiego. Obraz ten został poświęcony przez Ojca Świętego. W Loreto pielgrzymi zwiedzili Bazylikę Matki Bożej Loretańskiej i cmentarz żołnierzy polskich, którzy zginęli w kampanii włoskiej w lipcu i sierpniu 1944 r. Pobyt w Padwie, mieście św. Antoniego zakończył wędrówkę pielgrzymów kujawsko-pomorskiego regionu po Włoszech.

 

 Czytaj też: Wykazali się wiedzą, pojadą w nagrodę do Włoch

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 września 2017 r.

 

Uczestnicy pielgrzymki w AsyżuUczestnicy pielgrzymki w RzymieUczestnicy pielgrzymki na Watykanie