Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Fundusz Badań i Wdrożeń – dla firm i jednostek naukowych

Rusza nabór wniosków o granty na zakupy usług badawczo-rozwojowych dla firm w ramach uruchomionego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego projektu „Fundusz Badań i Wdrożeń – Voucher Badawczy”. W poniedziałek (4 września) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbyła się konferencja inaugurująca realizację dwóch tego rodzaju przedsięwzięć, realizowanych przez marszałkowską Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji.

 

– W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 najwięcej – bo blisko 23 procent środków – przeznaczymy na wzmocnienie konkurencyjności gospodarki regionu. Kierujemy je między innymi na rozwój działalności badawczo-rozwojowej, który umożliwi naszym przedsiębiorcom wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług. Jednym z narzędzi wspierania innowacyjności naszych firm jest Fundusz Badań i Wdrożeń – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji, będąca w stu procentach własnością samorządu województwa realizuje dwa projekty, w których dysponuje środkami z RPO w ramach Funduszu Badań i Wdrożeń.

 

Projekt „Fundusz Badań i Wdrożeń – Voucher Badawczy” przygotowany jest w partnerstwie ze Związkiem Pracodawców „Pracodawcy Pomorza i Kujaw”, Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu oraz Polskim Towarzystwem Ekonomicznym – Oddział w Bydgoszczy.  W ramach przedsięwzięcia mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu mogą się ubiegać o bezzwrotne dotacje na zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Wsparcie może trafić na realizację nawet 300 przedsięwzięć. Maksymalna wartość grantu to 80 tysięcy złotych. Pierwszy nabór wniosków o udzielenie wsparcia potrwa do 25 września (kolejny planowany jest jeszcze w tym roku). W puli jest 16 milionów złotych, a całkowita wartość projektu to 30,8 miliona złotych. Dokumentacja oraz szczegółowe zasady konkursu na www.kpai.pl.

 

W przygotowaniu jest też projekt „Fundusz Badań i Wdrożeń”, realizowany w partnerstwie z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego. Pomoc z RPO trafi nie tylko na zakup usług badawczo-rozwojowych, ale również na badania realizowane samodzielnie przez przedsiębiorstwa. Skorzystać mogą także duże przedsiębiorstwa, a wartość wsparcia może wynieść nawet 3 miliony złotych. Będzie też można ubiegać się o pomoc finansową na opatentowanie wynalazków. Pierwszy nabór wniosków planowany jest w październiku. Planowane jest objęcie projektem minimum 49 przedsięwzięć. Całkowita wartość przedsięwzięcia to prawie 49 milionów złotych.

 

Konferencja inaugurująca wdrażanie obu projektów odbyła się 4 wrześni) w budynku Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

 

Samorząd województwa ma już doświadczenia w realizacji tego rodzaju działań. W ramach poprzedniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej przedsiębiorcy z regionu skorzystali między innymi z 300 voucherów badawczych, zrealizowano 27 też przedsięwzięć badawczo-rozwojowych oraz utworzono 29 powiązań kooperacyjnych (wspólnych inicjatywy przedsiębiorstw, organizacji badawczych oraz samorządów).

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 września 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 5 września 2017 r.