Aktualności

108. urodziny Józefa Żurka, fot. UMWKP
108. urodziny Józefa Żurka, fot. UMWKP

108. urodziny najstarszego polskiego kombatanta

Sto ósme urodziny obchodził najstarszy Polak kombatant drugiej wojny światowej, mieszkaniec naszego regionu Józef Żurek. Szacowny jubilat odebrał gratulacje i życzenia od samorządowych władz województwa, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawicieli lokalnych samorządów.

 

W uroczystym spotkaniu urodzinowym w Czarnowie (pow. toruński), które odbyło się w minioną sobotę (2 września), uczestniczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Samorząd województwa reprezentował pełnomocnik zarządu województwa ds. kombatantów i osób represjonowanych Marcin Swaczyna, który przekazał życzenia i gratulacje od marszałka Piotra Całbeckiego oraz, jako symboliczny prezent, kopię decyzji watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o uznaniu świętego Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Józef Żurek urodził się 1909 roku w Gackach w powiecie świeckim w rodzinie rolników, Ewy i Walentego. Ukończył gimnazjum (co w tamtych czasach w jego środowisku nie było takie częste) w Pelplinie, uzyskując tak zwaną małą maturę, a potem szkołę rolniczą w Kowalewie Pomorskim, by wspólnie z rodzicami pracować w rodzinnym gospodarstwie. Na trzy lata przed wybuchem wojny, po śmierci ojca, rozpoczął samodzielne gospodarowanie na ojcowiźnie. Zmobilizowany w sierpniu 1939, w szeregach czwartej toruńskiej dywizji piechoty uczestniczył w kampanii wrześniowej. Jako żołnierz trafił do niemieckiej niewoli, w konsekwencji czego został robotnikiem przymusowym. Po wojnie wrócił do domu, w 1978 roku przeszedł na emeryturę. Został odznaczony przez marszałka Całbeckiego Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 września 2017 r.