Aktualności

Jubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Jubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Święto strażaków w Lubiczu

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubiczu w powiecie toruńskim, najstarsza tego typu formacja na Pomorzu, obchodzi 140-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w minioną sobotę. Marszałek Piotr Całbecki skierował do druhów list gratulacyjny z życzeniami sukcesów.

 

Początki jednostki sięgają XIX wieku, później dwukrotnie ją reaktywowano – najpierw po pierwszej, następnie po drugiej wojnie światowej. Lubiccy strażacy zawsze umieli się dobrze zorganizować – już w 1949 roku kupili na potrzeby formacji dwutonowy wóz ciężarowy, w latach 60-tych i 70-tych mieli własną orkiestrę dętą, w latach 80-tych rozpoczęto budowę domu strażaka, zakończoną w latach 90-tych dzięki wsparciu lokalnych władz.

 

Prezentem z okazji obecnego jubileuszu jest ufundowany wspólnie przez lokalny samorząd i hojnego sponsora nowy wóz gaśniczo-ratowniczy.

 

Samorząd województwa od lat wspiera jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w całym regionie. 25 sierpnia marszałek Piotr Całbecki przekazał strażackiej braci siedem nowych ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, kupionych za środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Część tego sprzętu przeszła już chrzest bojowy podczas akcji usuwania skutków sierpniowych nawałnic. Zobacz Wozy bojowe dla naszych strażaków.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 września 2017 r.

 

Jubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJubileusz OSP w Lubiczu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP