Aktualności

Wyróżnimy za ochronę dziedzictwa

Wyróżnimy za ochronę dziedzictwa

Trwa nabór zgłoszeń do marszałkowskiego konkursu „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Medale Hereditas Saeculorum przyznamy po raz czwarty.

 

– Te wyróżnienia traktujemy jako promocję dobrych praktyk i osiągnięć w ochronie naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Zależy nam też na uhonorowaniu osób i instytucji które mają w tej materii osiągnięcia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wnioski w konkursie mogą składać właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych, stowarzyszenia działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami oraz służby konserwatorskie. Najlepsze, najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie wskaże powołana przez marszałka województwa kapituła konkursowa. Medale otrzymają zarządcy obiektów i wykonawcy prac, a także osoby i instytucje mające na koncie szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.

 

Zgłoszenia konkursowe, które należy składać do dnia 30 kwietnia. Więcej informacji, regulamin konkursu ora wnioski do pobrania tutaj.

 

Wśród laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu znaleźli się między innymi Cukiernia SOWAMiejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy; ks. prałat Henryk Pilacki, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Koronowie oraz emerytowani profesorowie Alicja Strzelczyk, Marian Arszyński oraz Jan Juliusz Tajchman. Więcej na ten temat tutaj.

Czytaj też: Europejskie wyróżnienie za ochronę dziedzictwa

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

 

2 kwietnia 2015 r.