Aktualności

Zagłosuj na generał Zawacką

Zagłosuj na generał Zawacką

 Trwa plebiscyt Miesięcznika Historycznego „Mówią Wieki” na polskiego bohatera II wojny światowej. Wśród nominowanych jest generał profesor Elżbieta Zawacka. Głosować można do 10 kwietnia.

 

Profesor Zawacka znalazła się wśród 30 postaci nominowanych do tego tytułu. Głosy można przesyłać na kartkach pocztowych na adres: Redakcja „Mówią wieki”, ul. Bema 87, 01-233 Warszawa (z dopiskiem „Polski bohater drugiej wojny światowej”) lub pocztą elektroniczną na adresbohater@bellona.pl. Szczegóły tutaj.

 

Generał profesor Elżbieta Zawacka – odznaczona Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa, honorowa obywatelka Torunia, patronka toruńskiej Biblioteki Pedagogicznej oraz nowej przeprawy drogowej przez Wisłę w Toruniu – była drugą kobietą w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady i jedyną wśród cichociemnych, czyli żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z czasów drugiej wojny światowej, którzy po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii wrócili do kraju by organizować ruch oporu i szkolić jego uczestników. Po wojnie naukowiec i  działaczka społeczna. Była twórczynią fundacji – obecnie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek – której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat antyhitlerowskiego ruchu oporu w naszym kraju. Zmarła w 2009 roku w Toruniu w wieku 99 lat.

 

Czytaj też: Zwycięzcy konkursu im. Elżbiety Zawackiej

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 kwietnia 2015 r.