Aktualności

Uroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Uroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

107. urodziny kombatanta września 39

Marszałek Piotr Całbecki i sekretarz województwa Marek Smoczyk uczestniczyli 31 sierpnia w Czarnowie (pow. toruński) w spotkaniu urodzinowym jednego z najstarszych mieszkańców naszego regionu, 107-letniego pana Józefa Żurka, kombatanta drugiej wojny światowej.

 

Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka, który podjął szacownego członka gminnej społeczności, a także jego bliskich, obiadem w miejscowej restauracji. W spotkaniu wziął też udział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, z którego rąk pan Żurek otrzymał przyznawany za zasługi na rzecz kultywowania pamięci o walce o niepodległość kraju Medal Pro Patria.

 

– Pan Józef jest jednym z niewielu żyjących kombatantów września 1939, obrońców ojczyzny w tamtej dramatycznej kampanii. To dla mnie zaszczyt, że mogę złożyć mu wyrazy uszanowania – podkreśla marszałek Całbecki.  

 

Jan Żurek urodził się 1909 roku w Gackach w powiecie świeckim w rodzinie rolników, Ewy i Walentego. Ukończył gimnazjum (co w tamtych czasach w jego środowisku nie było takie częste) w Pelplinie, uzyskując tak zwaną małą maturę, a potem szkołę rolniczą w Kowalewie Pomorskim, by wspólnie z rodzicami pracować w rodzinnym gospodarstwie. Na trzy lata przed wybuchem wojny, po śmierci ojca, rozpoczął samodzielne gospodarowanie na ojcowiźnie. Zmobilizowany w sierpniu 1939, w szeregach czwartej toruńskiej dywizji piechoty uczestniczył w kampanii wrześniowej. Jako żołnierz trafił do niemieckiej niewoli, w konsekwencji czego został robotnikiem przymusowym. Po wojnie wrócił do domu, w 1978 roku przeszedł na emeryturę. Trzy lata temu został odznaczony przez marszałka Całbeckiego Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 sierpnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 września 2016 r.

 

Uroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczyste spotkanie z okazji 107. urodzin Józefa Żurka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFragment odręcznie spisanego życiorysu Józefa Żurka