Aktualności

Narodowe czytanie Quo vadis w Teatrze Muzycznym/fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Narodowe czytanie Quo vadis w Teatrze Muzycznym/fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Narodowe czytanie „Quo vadis”

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza była lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W sobotnią (3 września) akcję wspólnego poznawania powieści włączyły się wojewódzkie instytucje  – Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu.

 

Teatr Muzyczny zaprosił na wspólne czytanie przed Pałac Dąmbskich. Wśród czytających znaleźli się aktorzy związani z teatrem, a także politycy i przedsiębiorcy z regionu. Podczas spotkania powieść noblisty czytał również marszałek Piotr Całbecki. Więcej na stronie teatru.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Bydgoszczy zaprosiła do udziału we wspólnym czytaniu od godziny 10 na Rynek w Starym Fordonie. Po zakończeniu spotkanie przeniosło się do fordońskiej synagogi, gdzie oście obejrzeli filmową adaptację dzieła Sienkiewicza z 1951 roku. Więcej na stronie biblioteki.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy w godzinach 11-15 przygotowała wystawy dotyczące twórczości Sienkiewicza, a od godziny 12 kabaret w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 23 „Z Sienkiewiczem na wesoło, czyli kiedy „Potop” zalał „Latarnika”. W czasie całego spotkania można było słuchać audiobooka „Quo vadis” czytanego przez polskich aktorów.

 

Włocławski KPCEN od godziny 10 zaprosił do Biblioteki Pedagogicznej przy ulicy Nowomiejskiej, gdzie między innymi podczas wspólnego czytania był nagrywany audiobook, goście na swoich egzemplarzach mogli stemplować okolicznościową pieczątką przyniesione przez siebie egzemplarze powieści „Quo vadis”. Organizatorzy przygotowali także galerię żywych obrazów, związanych z kulturowymi odniesieniami do powieści. Więcej na stronie centrum.

 

W Narodowym Czytaniu brała udział również filia nr 7 Książnicy Kopernikańskiej, mieszcząca się przy ulicy Okólnej 169 w Toruniu. Dla gości biblioteki organizatorzy  przygotowali głośne czytanie fragmentów powieści, prezentację multimedialną „Rzym za czasów Nerona”, kilka słów o autorze, historię powstania utworu, jego interpretację, a także pokaz egzemplarzy powieści znajdujących się w zbiorach filii oraz ilustracji do różnych wydań książki. Więcej na stronie książnicy.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w ubiegłym roku była to „Lalka” Bolesława Prusa.

 

„Quo vadis” w formie zwartego druku po raz pierwszy ukazało się w Krakowie w 1896 r. Wcześniej powieść publikowana była w odcinkach w latach 1895-1896 w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas i „Dzienniku Poznańskim”. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków, a sam autor otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 sierpnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 września 2016 r.

 

Narodowe czytanie Quo vadis w Teatrze Muzycznym/fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNarodowe czytanie Quo vadis w Teatrze Muzycznym/fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNarodowe czytanie Quo vadis w Teatrze Muzycznym/fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNarodowe czytanie Quo vadis w Teatrze Muzycznym/fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plNarodowe czytanie Quo vadis w Teatrze Muzycznym/fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl