Aktualności

Kwietniowe spotkanie prasowe dotyczące konkursu Kryminalny Debiut Roku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Kwietniowe spotkanie prasowe dotyczące konkursu Kryminalny Debiut Roku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Konkurs debiutów literackich

25 tysięcy złotych, marszałkowskie wyróżnienia i statuetki czekają na autorów powieści kryminalnych. Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021 jest pierwszym w Polsce uhonorowaniem twórców debiutujących w literaturze gatunkowej, czas na zgłoszenia upływa 16 maja. Galę finałową poprzedzają liczne spotkania autorskie, warsztaty i panele dyskusyjne, promujące twórczość rodzimych następców Agathy Christie.

– Mam nadzieję, że nagroda pozwoli rozwinąć skrzydła młodym pisarzom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Nagroda ma ogólnopolski i cykliczny charakter, będzie przyznawana także w kolejnych latach. Wydawnictwa mogą zgłaszać powieści do 16 maja. Zwycięski kryminał, powieść sensacyjną lub thriller wybierze czteroosobowe jury. Fundatorem nagrody jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Lista zgłoszonych książek zostanie opublikowana na stronie internetowej Książnicy Kopernikańskiej.

Szczegółowe informacje i regulamin.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 26 listopada i będzie zakończeniem pierwszej edycji cyklu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Wczoraj (5 maja) odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Małeckim, kolejne 26 maja, na którym pojawi się Katarzyna Puzyńska. Więcej informacji na temat spotkań i pełen terminarz na stronie Książnicy Kopernikańskiej.

Czytaj więcej: Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze

Książnica Kopernikańska, będąca organizatorem konkursu, jest jedną z 16 jednostek organizacyjnych samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie kultury. Pozostałe to: Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 marca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja 6 maja 2022 r.

Kwietniowe spotkanie prasowe dotyczące konkursu Kryminalny Debiut Roku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKwietniowe spotkanie prasowe dotyczące konkursu Kryminalny Debiut Roku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKwietniowe spotkanie prasowe dotyczące konkursu Kryminalny Debiut Roku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP