Aktualności

fot. Mikołaj Kuras
fot. Mikołaj Kuras

Wszystkiego najlepszego dla Mam

– Nasze Mamy – to im zawdzięczamy najwięcej. Dzień Matki jest okazją by podziękować tym wyjątkowym w naszym życiu osobom za ciepło, opiekę i wielkie matczyne serce. Warto zapytać też, w czym my możemy im pomóc – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Z okazji Dnia Matki w naszym województwie sporo się dzieje. Pierwszym wydarzeniem był marszałkowski koncert „Nie ma jak u mamy”, który odbył się w niedzielę (21 maja) w CKK Jordanki w Toruniu. Emisja wydarzenia dziś (26 maja) na antenie TVP 1 (godz. 18.35) i TVP Polonia (godz. 23.15) – więcej. Z myślą o wszystkich mamach specjalny koncertowy program przygotowały też Filharmonia Pomorska i Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny – więcej. Na chwile relaksu z masażem i nie tylko zaprosiło dziś także Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu – więcej.

 

Święto wszystkich mam to dobra okazja, by przypomnieć o marszałkowskiej ofercie pomocy młodym rodzicom w powrocie na rynek pracy i organizacji opieki nad ich pociechami. Chodzi o wsparcie w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, które kierujemy na budowę żłobków, klubów dziecięcych i przeszkoli, tworzenie miejsc dla maluchów w tego typu placówkach, a także na pokrycie wynagrodzeń dziennych opiekunów i niań. Pomoc trafiła do tej pory na utworzenie ponad 200 miejsc w żłobkach oraz u dziennych opiekunów. Kolejne blisko 700 rodzin otrzymało pomoc w postaci vouchera na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem.

 

W ramach najnowszego konkursu dotyczącego wspierania tego rodzaju projektów do podziału są 43 miliony złotych. Konkurs jest dedykowany rodzicom sprawującym opiekę nad dziećmi do lat 3.  Oferowane formy wsparcia to m.in. vouchery na pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym, oraz zatrudnienie niani (nawet do 800 zł miesięcznie). Można też pozyskać wsparcie na przygotowanie do zawodu niań i dziennych opiekunów oraz tworzenie nowych miejsc dla maluchów w żłobkach i klubach dziecięcych. Nabór rozpocznie się 19 czerwca i potrwa do 3 lipca. Więcej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 maja 2017 r.