Aktualności

Otwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dziecięce marzenia na polsko-chińskiej wystawie

W sobotę (27 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych dzieci z Polski i Chin „Let the dreams fly”, przygotowanej we współpracy z prowincją Hubei – partnerskim regionem województwa kujawsko-pomorskiego. W wernisażu wzięli udział młodzi autorzy prac oraz nasi partnerzy z Chin.

 

– Młodzi Polacy i młodzi Chińczycy wywodzą się z bardzo odległych od siebie miejsc na Ziemi i kultur. Wiele ich różni. Jestem jednak przekonany, że także sporo łączy – mam tu na myśli przede wszystkim swobodę ekspresji i otwartość na innych, zasadniczy brak uprzedzeń i wolność od ograniczających stereotypów. Dzięki współpracy województwa kujawsko-pomorskiego i prowincji Hubei, dzięki konkursowi plastycznemu pod pięknym hasłem „Let the dreams fly”, ich światy, światy ich wrażliwości, mogą się spotkać – napisał marszałek Piotr Całbecki w towarzyszącym wystawie albumie.

 

Wspólna wystawa prac dzieci polskich i chińskich to kolejny element naszej współpracy z prowincją Hubei, z którą województwo kujawsko-pomorskie podpisało umowę partnerską w 2011 roku. W przygotowanie ekspozycji zaangażowały się także instytucje kultury: Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i Biblioteka Prowincji Hubei.

 

Na wystawie zobaczymy w sumie 120 prac dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat, wyłonionych w różnych konkursach organizowanych w Hubei i naszym województwie. W Kujawsko-Pomorskiem tworzyli je młodzi uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Autorzy z Hubei to uczestnicy zajęć pozalekcyjnych w szkołach plastycznych. Tematyka prac jest szeroka, zgodnie z tytułem „Let the dreams fly”, który zachęca do puszczenia wodzy fantazji. Dzieci na swoich pracach przedstawiały najbliższe otoczenie, rodzinę, przyrodę, ale także elementy otaczającego je dziedzictwa kulturowego. Ekspozycję można oglądać w Urzędzie Marszałkowskim do 19 czerwca.

 

W wernisażu wzięli udział podopieczni Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka, których prace znajdą się na wystawie. Każdy artysta otrzyma imienny certyfikat potwierdzający zakwalifikowanie pracy na wystawę oraz jej późniejsze przechowywanie w zbiorach Biblioteki Głównej Prowincji Hubei.

 

W uroczystości uczestniczyła także siedmioosobowa grupa naszych partnerów z Chin, której przewodniczył zastępca dyrektora Departamentu Promocji Komitetu Partii Prowincji Hubei Guo Zhong. Podczas spotkania przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego oraz prowincji Hubei podpisali także umowę o współpracy przy organizacji Międzynarodowej Wystawy Prac Plastycznych Dzieci, która odbywać ma się co dwa lata (najbliższa edycja planowana jest w Chinach).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego   

 

26 maja 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2017 r.

 

Przygotowania do otwarcia wystawy z udziałem naszych partnerów z Hubei, fot. Jacek PiotrowskiPrzygotowania do otwarcia wystawy z udziałem naszych partnerów z Hubei, fot. Jacek PiotrowskiPrzygotowania do otwarcia wystawy z udziałem naszych partnerów z Hubei, fot. Jacek PiotrowskiPrzygotowania do otwarcia wystawy z udziałem naszych partnerów z Hubei, fot. Jacek PiotrowskiPrzygotowania do otwarcia wystawy z udziałem naszych partnerów z Hubei, fot. Jacek PiotrowskiPrzygotowania do otwarcia wystawy z udziałem naszych partnerów z Hubei, fot. Jacek PiotrowskiPrzygotowania do otwarcia wystawy z udziałem naszych partnerów z Hubei, fot. Jacek Piotrowski

 

 

Otwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie wystawy, Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP