Aktualności

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Briefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo nad wodą

Do ich zadań należą patrolowanie plaż, kąpielisk, rzek i jezior, upowszechnianie nauki pływania, prowadzenie szkoleń i akcji profilaktycznych. Swoje święto obchodzili we wtorek (29 czerwca) ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. O zabezpieczeniu i patrolowaniu akwenów wodnych naszego regionu, przygotowaniu jednostek do sezonu wakacyjnego oraz szkoleniach dla mieszkańców opowiedział podczas briefingu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR Maciej Banachowski.

– Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego co roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Pragnę podziękować wszystkim WOPR-owcom za ofiarną pracę, zaangażowanie i poświęcenie. Życzę satysfakcji z tego, co robicie, powodzenia akcji ratowniczych oraz pomyślności w życiu osobistym.

Wsparcie z budżetu województwa corocznie trafia na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku na ten cel przekazano 120 tysięcy złotych.

W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

 • Zalewem Włocławskim,
 • Zalewem Żur (powiat świecki),
 • Zalewem Koronowskim (w powiecie bydgoskim),
 • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
 • jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
 • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

oraz rzekami:

 • Wisłą,
 • Brdą,
 • Wdą.

Patrole prowadzone będą jeśli temperatura powietrza wyniesie więcej niż 25 ˚C, w godzinach od 11 do 19. Zespoły ratownicze będą powiadamiać o zdarzeniach i współpracować z innymi służbami ratowniczymi – strażą pożarną, policją oraz pogotowiem ratunkowym.

Służby ratownicze będą również pełnić dyżury:

 • w stanicach WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Bydgoszczy, Borównie (powiat bydgoski), Lipnie, Tleniu (powiat świecki), Toruniu, Włocławku i Żninie,
 • na kąpieliskach i innych obszarach wodnych w Bydgoszczy, Toruniu, Tleniu (powiat świecki), Żninie, Borównie (powiat bydgoski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Brodnicy, Tucholi i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

Jak co roku ratownicy będą również organizować akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

 

Środki finansowe na patrolowanie zbiorników wodnych w okresie letnim to nie jedyna pomoc samorządu województwa kierowana do jednostek WOPR w regionie. Trwa realizacja projektu, w ramach którego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków trwają. Dotychczas przeszkolono blisko sto osób, które już wzmocniły kadrę ratowników.

Realizowany projekt szkoleniowy jest jedynym takim przedsięwzięciem w kraju. Dzięki niemu zwiększymy liczbę ratowników, którzy patrolują akweny wodne i zabezpieczają kąpieliska w naszym regionie. Jest to o tyle ważne, że zawodowych ratowników wodnych wciąż brakuje – mówił prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR Maciej Banachowski.Warto podkreślić, że uprawnienia, które mieszkańcy zdobędą w ramach szkoleń, dają dodatkowe punkty w naborze do służb mundurowych – policji, wojska czy straży pożarnej.

Aplikacja „Ratunek”

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Więcej informacji tutaj.

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

Wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 umożliwiło Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń  dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy (więcej).

Dzięki środkom z naszego RPO na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

29 czerwca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 lipca 2021 r.

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP