Aktualności

Ratownicy Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras
Ratownicy Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj Kuras

Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo nad wodą

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kujawsko-Pomorskiem zrzesza pół tysiąca ratowników czuwających nad bezpieczeństwem wypoczywających w czasie wakacji nad jeziorami i rzekami. By wesprzeć wodne służby ratownicze w angażowaniu młodych ludzi do pracy w tym odpowiedzialnym zawodzie, Urząd Marszałkowski zorganizował w czwartek (8 sierpnia) spotkanie z przedstawicielami WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego, regionalnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku i organizacji harcerskich. W rozmowach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

Praca w ratownictwie wodnym to zadanie odpowiedzialne, wymagające poświęcenia, ale też przynoszące wiele satysfakcji. Wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na ratowników wodnych, dlatego zachęcamy młodych do uczestnictwa w kursach i szkoleniach zawodowych i podjęcia pracy w służbach ratowniczych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Zawodowym ratownikiem wodnym może zostać osoba pełnoletnia, która ukończy 63-godzinne szkolenie ratownika wodnego i 66-godzinny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kandydat  powinien także posiadać dodatkowe uprawnienie związane z ratownictwem wodnym, którym może być np. kurs płetwonurka, sternika motorowodnego lub patent żeglarski.

 

Rekrutacja ratowników wodnych prowadzona jest w trybie ciągłym. Informacje o naborze i szkoleniach zamieszczane są na bieżąco na stronach internetowych poszczególnych jednostek WOPR. Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego w Kujawsko-Pomorskiem to:

 • WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, tel. 663 731 737,
 • Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski),
 • Rejonowe WOPR w Bydgoszczy,
 • Rejonowe WOPR w Toruniu,
 • Włocławskie WOPR we Włocławku,
 • Lipnowskie WOPR w Lipnie,
 • Wdeckie WOPR w Tleniu (powiat świecki),
 • Pałuckie WOPR w Żninie.

 

Osoby zainteresowane pracą w zawodzie ratownika wodnego muszą zgłosić się bezpośrednio do jednostek uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego, zarządzających danym obszarem wodnym (lista podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji) lub organów administrujących kąpieliskami, pływalniami i basenami.

 

By zachęcić młode osoby do pracy w zespołach ratownictwa wodnego, terenowe organizacje WOPR prowadzą bezpłatne szkolenia dla ratowników i kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jest to możliwe między innymi dzięki projektowi dotowanemu przez Urząd Marszałkowski ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach którego Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy aktywizacje osoby wykluczone społecznie i zawodowo, prowadząc od kwietnia tego roku szkolenia dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków (więcej o grantach na aktywizację społeczno-zawodową). Obecnie w szkoleniach uczestniczy 15 osób. Nadgoplańskie i Włocławskie Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe zakończyły także bezpłatne szkolenia dla ratowników wodnych organizowane przy wsparciu Ochotniczych Hufców Pracy. Ze szkoleń skorzystało łącznie 30 osób.

 

Dodatkowo samorząd województwa corocznie wspiera finansowo działalność Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym roku na patrolowanie rzek i jezior oraz pełnienie dyżurów ratowników w okresie letnim przekazaliśmy 100 tysięcy złotych (więcej). Dzięki wsparciu zespoły ratownicze wyposażone w łodzie motorowe pełnią służbę nad Zalewem Włocławskim, Zalewem Żur (powiat świecki), jeziorami Pojezierza Bronickiego i Pojezierza Pałuckiego, jeziorem Gopło (powiat inowrocławski) oraz rzekami: Wisłą. Brdą i Wdą. Ratownicy prowadzą także akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, zabezpieczają imprezy sportowe i rekreacyjne organizowane przez samorządy gminne nad wodami województwa, a także organizują pokazy ratownictwa związane z nauką bezpiecznego korzystania z wody.

 

Dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 trzy lata temu zakończono gruntowną przebudowę i rozbudowę bazy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Projekt objął przebudowę portierni, pomieszczenia socjalnego, budynku konferencyjno-szkoleniowego, magazynów i budynku gastronomii. Wyremontowano toalety, powstały nowe domki letniskowe. Na ten cel przekazaliśmy 1,4 miliona złotych (więcej).

 

Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy przyjmuje zgłoszenia z terenu województwa kujawsko–pomorskiego przychodzące na ogólnopolski numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. Połączenia odbierane są przez całą dobę, przez cały rok.

 

WOPR obsługuje także aplikację „Ratunek” działającą w systemie Android i iOS, która po pobraniu na urządzenie mobile (np. smartfon) umożliwia kontakt ze służbami ratowniczymi i zlokalizowanie osoby poszkodowanej nad wodą z dokładnością do 3 metrów.

 

Prezentacja z podsumowaniem działań WOPR w roku 2019 (do 5 sierpnia) przygotowana przez WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Sezon letni w liczbach (od 1 czerwca do 5 sierpnia 2019 r.):

 • Ponad 400 partoli WOPR,
 • 500 ratowników wodnych pracujących w oddziałach terenowych WOPR,
 • Ponad 2 tys. połączeń z numerami alarmowymi,
 • 55 zgłoszeń o wypadku lub zagrożeniu życia,
 • 33 akcje ratownicze WOPR, w tym:
 • 24 akcje techniczne,
 • 9 akcji poszukiwawczych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

8 sierpnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 sierpnia 2019 r.

 

Baza Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasBaza Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasBaza Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasBaza Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasBaza Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasBaza Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasRatownicy Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasRatownicy Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasRatownicy Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy, fot. Mikołaj KurasBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiBaza WOPR w Borównie (powiat bydgoski), fot. Filip KowalkowskiSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z przedstawicielami WOPR, OSP i organizacji harcerskich w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z przedstawicielami WOPR, OSP i organizacji harcerskich w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z przedstawicielami WOPR, OSP i organizacji harcerskich w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z przedstawicielami WOPR, OSP i organizacji harcerskich w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras