Aktualności

Fot. UMWKP
Fot. UMWKP

Wsparcie niepełnosprawnych w lepszych warunkach

W Świeciu odbyła się 5 lipca uroczystość otwarcia nowej siedziby Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Wspierania Osób Niepełnosprawnych w wyremontowanym budynku dawnego starostwa.

 

Wyremontowany budynek znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Laskowickiej i Wojska Polskiego. Jest wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich, w tym również w niezwykle potrzebną im windę. Modernizacja obiektu odbyła się w dwóch etapach. Pierwszy, obejmujący termomodernizację, kosztował 400 tys. zł, z czego połowę pokrył samorząd województwa ze środków europejskich; natomiast etap drugi, obejmujący remont i specjalistyczne wyposażenie wnętrz, w tym zakup windy, kosztował trzykrotnie więcej. Trzeba oddać honor świeckiemu starostwu powiatowemu, że w jego budżecie wygospodarowano odpowiednie środki, by sfinansować inwestycje i zapewnić godziwe warunki terapii osób niepełnosprawnych z terenu miasta i okolic.

 

Warsztaty Terapii Zajęciowej funkcjonuje w Świeciu od 1994 roku. Prowadzona jest w nich rehabilitacja społeczna, zawodowa i medyczna osób niepełnosprawnych. W ramach warsztatów działają pracownie krawiectwa i dziewiarstwa oraz introligatorstwa, a także kucharsko-cukiernicza, metaloplastyczno-stolarska i informatyczna.

 

Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu budynku zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz lokalnych z gospodarzem terenu, starostą świeckim Franciszkiem Koszowskim, zwiedzili świeżo wyremontowane sale. Zarząd województwa reprezentował podczas uroczystości wicemarszałek  Zbigniew Ostrowski, który pogratulował świeckim samorządowcom sprawnie zrealizowanego przedsięwzięcia oraz wrażliwości na potrzeby i oczekiwania społeczności lokalnej.

 

Gabinet Marszałka

 

7 lipca 2017 r.

 

Fot. UMWKPFot. UMWKPFot. UMWKP