Aktualności

W rozlewiskach Wisły między Włocławkiem a Nieszawą można zobaczyć objętego ścisłą ochroną żurawia zwyczajnego, fot. PachPhoto
W rozlewiskach Wisły między Włocławkiem a Nieszawą można zobaczyć objętego ścisłą ochroną żurawia zwyczajnego, fot. PachPhoto

Nad wodę na Kujawy i Pomorze

Malownicze szlaki Brdy, Wdy i Drwęcy dla kajakarzy, zalewy Włocławski i Koronowski dla miłośników wodnego szaleństwa, nowoczesne przystanie oraz mnóstwo urokliwych miejsc nad wodą dla szukających spokoju i kontaktu z przyrodą – w Roku Rzeki Wisły zapraszamy nad kujawsko-pomorskie rzeki i jeziora.

 

– Wisła łączy nasz region, wiąże przyszłość z naszą przeszłością. Chcemy, by była nie tylko atrakcyjnym szlakiem turystycznym, ale, tak jak dawniej, jednym z kół zamachowych gospodarki. Dlatego działamy aktywnie na rzecz popularyzacji masowego transportu towarów na tej wodnej autostradzie. Nasze rzeki i jeziora to wielkie bogactwo przyrodnicze i kulturowe, idealne miejsca do wypoczynku – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z portów trójmiejskich. Udowodnił to kwietniowy rejs promocyjno-badawczy, podczas którego załadowana kontenerami barka przemierzyła kujawsko-pomorski odcinek Wisły w drodze z Gdańska do Warszawy. Związanym z wodą impulsem dla gospodarki będzie też utworzenie w regionie platformy multimodalnej, czyli przeładunkowego węzła transportowego, w którym krzyżują się i uzupełniają różne systemy przewożenia towarów.

 

Gospodarcze wykorzystanie wody to część naszej tradycji. Z jej potencjału od wieków korzystały największe miasta regionu. Można się o tym przekonać chociażby na Bydgoskim Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, czyli trasie turystycznej związanej z wodą i dziedzictwem przemysłowym miasta. Kolejną atrakcją będzie wkrótce powstający w Wielkiej Nieszawce pod Toruniem olęderski  park etnograficzny, poświęcony obecności w naszym regionie przybyszów z zachodu Europy, cenionych za umiejętności w zakresie gospodarowania na podmokłych i zalewowych terenach.

 

Nasze rzeki i jeziora to atrakcyjny cel turystycznych wypadów. Kajakarze odwiedzają meandrujące wśród lasów i pól szlaki Brdy, Wdy i Drwęcy, na żeglarzy i motorowodniaków czekają nowoczesne przystanie w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Nakle nad Notecią. Plażowiczów, wędkarzy i innych miłośników wodnego wypoczynku zapraszają rozległe wody zalewów Koronowskiego i Włocławskiego, Pojezierze Brodnickie, Gopło i rejon Żnina. Dla tych, którzy wolą stały ląd, jest Wiślana Trasa Rowerowa, czyli liczący 450 kilometrów turystyczny szlak po obu stronach rzeki. Życie nad wodą tętni również na bulwarach i nadrzecznych terenach w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu.

 

Spragnieni ciszy i kontaktu z przyrodą wybiorą wodne uroczyska ośmiu kujawsko-pomorskich parków krajobrazowych. Na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego znajduje się mniej więcej 45 jezior, sercem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia jest legendarne Gopło, na wiślanej trasie położone są Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, a w Tucholskim Parku Krajobrazowym warto odwiedzić rezerwat w dolinie Brdy z siedliskowymi gatunkami ptaków, w tym bajecznie upierzonego zimorodka.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lipca 2017 r.