Aktualności

Spotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej Goiński
Spotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej Goiński

Wsparcie dla młodych rodziców, czyli środki na żłobki i nianie

Nawet 800 złotych miesięcznie mogą otrzymać rodziny z regionu na pokrycie kosztów zatrudnienia niani lub pobytu dziecka w żłobku. Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafią też na utworzenie 640 miejsc dla maluchów w żłobkach i klubach dziecięcych. W środę (7 marca) w Urzędzie Marszałkowskim gościliśmy maluchy z przedszkoli prowadzonych przez beneficjentów marszałkowskiego wsparcia.

 

– Przed Dniem Kobiet chcemy przypomnieć o naszych konkretnych programach pomocy młodym rodzinom i mamom. Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego utworzymy około 10 tysięcy miejsc w przedszkolach. Zupełną nowością jest pomoc na tworzenie miejsc w żłobkach oraz bezpośrednie wsparcie dla rodziców na pokrycie kosztów opieki nad najmłodszymi dziećmi. Z tego rodzaju wsparcia skorzysta w sumie 6 tysięcy rodzin. Chodzi między innymi o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Vouchery, czyli pieniądze bezpośrednio dla rodzin

 

Pierwszy rodzaj wsparcia to vouchery, czyli pomoc finansowa, która trafia bezpośrednio w ręce rodziców. Można ją wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Chodzi między innymi o wynagrodzenie niani (do 800 złotych miesięcznie) i dziennego opiekuna (do 600 złotych miesięcznie), a także opłacenie pobytu malucha w żłobku (do 800 złotych miesięcznie) lub klubie dziecięcym (do 600 złotych miesięcznie). Z tej pomocy można korzystać przez 12 miesięcy. Dodatkowym wsparciem są szkolenia i doradztwo dla rodziców poszukujących pracy.

 

Voucherami dysponują organizacje pozarządowe, firmy i instytucje, które realizują projekty w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach ostatnio rozstrzygniętego konkursu samorząd województwa podzielił wsparcie na realizację 14 takich przedsięwzięć – część z nich już ruszyła, w pozostałych rekrutacja rozpocznie się w najbliższych miesiącach. Suma dofinansowania to 13,3 miliona złotych. Z pomocy skorzysta tysiąc rodziców.

 

Największe projekty zrealizują gmina Toruń, która kieruje wsparcie do 200 mieszkańców miasta, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, która pomoże pokryć koszty opieki nad dziećmi co najmniej 160 osobom z całego regionu, oraz firmy Strefa Edukacji E=MC2 oraz ATM Business Group, które przygotowały projekty skierowane do mieszkańców Grudziądza i powiatu grudziądzkiego.

 

Lista wszystkich projektów wraz z opisami oraz danymi kontaktowymi do beneficjentów

 

Więcej miejsc opieki dla maluchów

 

Wsparcie w ramach rozstrzygniętego ostatnio naboru wniosków trafi też na realizację 26 projektów dotyczących tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi oraz dostosowania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną 533 nowe miejsca w żłobkach, 81 miejsca opieki u dziennych opiekunów i 25 miejsc w klubach dziecięcych. Dzięki tym środkom, możliwe będzie utworzenie pierwszych obiektów żłobkowych w gminach Łubianka i Zławieś Wielka. Suma wsparcia z RPO to ponad 20 milionów złotych.

 

Gminy, w których powstają nowe żłobki:

 • Bydgoszcz (3),
 • Toruń (2),
 • Włocławek (3),
 • Grudziądz,
 • Inowrocław,
 • Brodnica,
 • Ciechocinek (powiat aleksandrowski),
 • Łubianka (powiat toruński),
 • Zławieś Wielka (powiat toruński),
 • Lubicz (Grębocin, powiat toruński),
 • Fabianki (powiat włocławski).

 

Gminy, w których powstają nowe miejsca dla maluchów w istniejących żłobkach:

 • Aleksandrów Kujawski,
 • Chodecz (powiat włocławski),
 • Białe Błota (Łochowo, powiat bydgoski),

 

Gminy, w których powstają nowej miejsca u dziennych opiekunów:

 • Bydgoszcz (3),
 • Chełmża (powiat toruński),
 • Płużnica (powiat wąbrzeski),
 • Lisewo (powiat chełmiński),

 

Gminy, w których powstaną nowe miejsca w klubach dziecięcych:

 • Włocławek (powiat włocławski).

 

Lista projektów wraz z opisami

 

Marszałkowskie środki na pokrycie kosztów opieki nad maluchami do trzeciego roku życia rozdysponowaliśmy też w ramach poprzednich konkursów w ramach RPO. Wsparcie pomogło w utworzeniu ponad 200 miejsc dla maluchów w żłobkach i u dziennych opiekunów. Z voucherów na pokrycie kosztów opieki nad maluchami skorzystało 700 rodziców. Informacja o realizowanych dotychczas projektach.

 

W maju planowane jest ogłoszenie kolejnego konkursu na wsparcie tego typu projektów. W puli do rozdysponowania są 42 miliony złotych.

 

Spotkanie z maluchami w Urzędzie Marszałkowskim

 

W środę (7 marca) marszałek Piotr Całbecki podjął w Urzędzie Marszałkowskim maluchy i ich opiekunów z placówek prowadzonych przez beneficjentów wsparcia z RPO. To dzieci z przedszkola anglojęzycznego „Mały Miś” w Grębocinie, przedszkola „Delfinek” w Toruniu prowadzonego przez spółkę Pro-Edu oraz przedszkola „Dziecięca Odyseja” w Toruniu prowadzonego przez spółkę Odyseja Edukacjo (informacja o projektach realizowanych przez beneficjentów prowadzących placówki). Podczas spotkania chłopcy z oddziałów przedszkolnych złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet koleżankom i obecnym na sali paniom, był tez czas na zabawę z animatorami.

 

Czytaj też: RPO dla najmłodszych: 1,4 tysiąca nowych miejsc w przedszkolach

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 marca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 8 marca 2018 r.

 

Spotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z przedszkolakami w Urzędzie Marszałkowskim w przededniu Dnia Kobiet, fot. Andrzej Goiński