Aktualności

Wsparcie trafi między innymi do samorządów, które przejęły zbiory restrukturyzowanych wojewódzkich bibliotek pedagogicznych w Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim i Świeciu, fot. Tymon Markowski
Wsparcie trafi między innymi do samorządów, które przejęły zbiory restrukturyzowanych wojewódzkich bibliotek pedagogicznych w Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim i Świeciu, fot. Tymon Markowski

Wsparcie dla gmin i powiatów: drogi, biblioteki, kolej i kultura

Radni województwa podjęli decyzje o udzieleniu wsparcia dla samorządowych władz Bydgoszczy, Mroczy, Żnina, Mogilna oraz powiatów sępoleńskiego, świeckiego i brodnickiego. Pomoc finansowa dotyczy, inwestycji drogowych w Mroczy, pokrycia kosztów działania Żnińskiej Kolei Powiatowej, projektu „Struktury Kultury” realizowanego przez Teatr Polski w Bydgoszczy oraz współfinansowania wynagrodzeń pracowników byłych wojewódzkich bibliotek pedagogicznych w Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim i Świeciu.  Sejmik przyjął też uchwałę o przekazaniu księgozbioru brodnickiej filii biblioteki pedagogicznej powiatowi brodnickiemu.

 

Dotacja celowa dla samorządowych władz w Mroczy w wysokości 2,1 miliona złotych dotyczy na przebudowy pięciu ulic na terenie miasta, które utraciły status dróg wojewódzkich po otwarciu obwodnicy miasta. Chodzi o 3,5-kilometrowy ciąg komunikacyjny przebiegający przez ulice Kościuszki, Plac 1 Maja, 5 Stycznia, Łabędzkiego i Bydgoską. Więcej.

 

Samorząd województwa kolejny raz będzie też partycypował w kosztach działalności bieżącej Żnińskiej Kolei Powiatowej funkcjonującej w ramach Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Na działalność popularnej wśród turystów kolejki wąskotorowej trafią w tym roku 74 tysiące złotych.

 

Wsparcie z budżetu województwa trafi też do samorządów, które przejęły zbiory restrukturyzowanych filii bydgoskiej Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. Mariana Rejewskiego w Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim i Świeciu. Na podstawie porozumień z gminą Mogilno oraz powiatami sępoleńskim i świeckim województwo przeznaczy środki na wynagrodzenia dla byłych pracowników filii, którzy znaleźli zatrudnienie w bibliotekach prowadzonych przez samorządy lokalne. Wojewódzkie wsparcie trafi też na pokrycie kosztów dostępu do systemów informatycznych lub konwersji bazy danych. Suma udzielonych dotacji to 190 tysięcy złotych.

 

Podczas ostatniej sesji sejmiku radni podjęli też decyzję o przekazaniu powiatowi brodnickiego księgozbioru oraz mienia ruchomego będącego w dyspozycji likwidowanej brodnickiej filii Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Przekazywane zbiory liczą 17,5 tysiąca książek i 960 czasopism.

 

Miasto Bydgoszcz otrzyma 45 tysięcy złotych dotacji na realizację projektu „Struktury Kultury” przygotowanego przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki. Jednym z głównych elementów przedsięwzięcia jest konkurs grantowy skierowany do osób, instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji kulturowej. W tym roku przewidziano do realizacji co najmniej 20 projektów, na które trafi ponad 160 tysięcy złotych.

 

Projekty uchwał w porządku obrad sejmiku

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 lutego 2017 r.