Aktualności

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Nowym Szpitalu w Świeciu, Fot. Tymon Markowski
Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Nowym Szpitalu w Świeciu, Fot. Tymon Markowski

Wizyta w szpitalu w Świeciu

Na zaproszenie samorządowych władz powiatu świeckiego marszałek Piotr Całbecki wizytował (21 kwietnia) Nowy Szpital w Świeciu, który jesienią 2015 wzbogacił się o nowoczesną aparaturę medyczną, w tym aparat do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Inwestycja, obejmująca także adaptacyjną modernizację pomieszczeń dla pracowni rezonansowej, została sfinansowana z puli naszego RPO 2007-2013.

 

Zdrowie i dostęp do usług medycznych na najwyższym poziomie od początku były priorytetem dla zarządu województwa którym kieruję. Stąd duże wsparcie inwestycyjne dla wszystkich szpitali w regionie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

 

Aparat rezonansowy – bezkonkurencyjny przede wszystkim przy diagnozowaniu układu nerwowego oraz tkanek miękkich jamy brzusznej – to sprzęt na który coraz częściej decydują się niewielkie szpitale powiatowe. W ramach wartego 5,6 mln złotych projektu świecka lecznica zakupiła także między innymi sprzęt do operacji metodą laparoskopową, gastroskop i kolonoskop, wysokiej klasy aparat USG, respirator transportowy oraz defibrylator z funkcją kardiostymulacji i kardiowersji. Prace adaptacyjne polegały na dostosowaniu na potrzeby pracowni rezonansowej pomieszczeń szpitalnej apteki i pracowni ultrasonograficznej.

 

W latach 2009-2014, także dzięki dofinansowaniu z RPO, w placówce utworzono stację dializ i oddział rehabilitacyjny, przebudowano salę intensywnego nadzoru, zmodernizowano oddział rehabilitacji neurologicznej i wyremontowano pomieszczenia oddziału medycyny paliatywnej. Wśród dokonanych wówczas zakupów znalazły się między innymi tomograf komputerowy, cyfrowe urządzenia do badań rentgenowskich i ich zapisu oraz stół operacyjny. Całość kosztowała 8 milionów złotych.

 

W ramach rozstrzygniętego jesienią 2014 roku konkursu RPO wsparcie na zakupy wyposażenia i niezbędną modernizację otrzymało 21 placówek medycznych w całym regionie. Łączna wartość dofinansowania to 95 milionów złotych.

 

Czytaj też:

   

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 kwietnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2016 r.

 

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Nowym Szpitalu w Świeciu, Fot. Tymon MarkowskiWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Nowym Szpitalu w Świeciu, Fot. Tymon MarkowskiWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Nowym Szpitalu w Świeciu, Fot. Tymon MarkowskiWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Nowym Szpitalu w Świeciu, Fot. Tymon MarkowskiWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Nowym Szpitalu w Świeciu, Fot. Tymon Markowski