Aktualności

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj Kuras
Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj Kuras

Wizyta w Aleksandrowie Kujawskim

Marszałek Piotr Całbecki odwiedził 4 maja Aleksandrów Kujawski, wizytując szpital i rewitalizowany część po części zabytkowy dworzec, w którym od niedawna mieści się miedzy innymi Miejska Biblioteka Publiczna. 

 

Zbudowany w XIX wieku aleksandrowski dworzec kolejowy, w którego reprezentacyjnych salach spotkali się w 1879 roku car Rosji i niemiecki cesarz, to obecnie duma miasta. – Od kilku lat jest systematycznie odrestaurowywany, między innymi dzięki marszałkowskim środkom (RPO 2007-2013 i budżet województwa, łącznie 2,5 mln złotych) i wsparciu pozyskanemu przez samorząd miasta w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – przypomina marszałek Piotr Całbecki. Odnowiono już między innymi salę restauracyjną, część poddaszy i elewacji, wymieniono instalację elektryczną oraz stolarkę okienną i drzwiową, są nowe podłogi i nowe schody, zainstalowano windy. Najbliższe plany to remont konserwacyjny kolejnych partii dachu i świetlika nad hallem głównym.

 

Od grudnia 2016 w sporej części odrestaurowanych pomieszczeń funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna, cesarska sala restauracyjna służy jako sala koncertowa, poddasze wykorzystują lokalne organizacje pozarządowe. Jeszcze w maju znajdą tu swoje nowe lokum miejski punkt informacji turystycznej i działająca obecnie w wynajmowanych pomieszczeniach Aleksandrowska Izba Historyczna, a także miejska instytucja zajmująca się współpracą Wschód-Zachód w oparciu o dobre relacje samorządu gminnego z odpowiednikami w Rosji oraz na Ukrainie i Białorusi.

 

 

Szpital w Aleksandrowie Kujawskim jest jednym z beneficjentów realizowanego konsekwentnie przez samorząd województwa założenia, że baza materialna wszystkich lecznic w regionie musi odpowiadać współczesnym europejskim standardom lecznictwa. Jesienią 2015, po zakończeniu prac termomodernizacyjnych w głównym budynku lecznicy, otwarto tam nową centralną sterylizatornię wykorzystującą sprzęt sterylizacyjny najnowszej generacji. W ramach tego samego, wartego ponad 4 miliony złotych pakietu inwestycyjnego,  sfinansowanego ze środków naszego RPO 2007-2013, dokonano zakupów sprzętu i narzędzi chirurgicznych oraz przeprowadzono przebudowę i modernizacja pomieszczeń oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej.

 

 

Gospodarzem wizyty marszałka województwa w Aleksandrowie Kujawskim był burmistrz Andrzej Cieśla.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2016 r.

 

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w rewitalizowanym zabytkowym dworcu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w rewitalizowanym zabytkowym dworcu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w rewitalizowanym zabytkowym dworcu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w rewitalizowanym zabytkowym dworcu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w rewitalizowanym zabytkowym dworcu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj KurasWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim, fot. Mikołaj Kuras