Aktualności

Spotkanie z ambasadorem Republiki Słowackiej Andreą Elschekovą-Matisovą, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Spotkanie z ambasadorem Republiki Słowackiej Andreą Elschekovą-Matisovą, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wizyta ambasadora Słowacji

Z ambasadorem Republiki Słowackiej Andreą Elschekovą-Matisovą, która uczestniczyła w Bydgoszczy w uroczystościach związanych z obchodami 20-lecia postania bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (JFTC NATO), spotkał w czwartek (23 maja) w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki.

 

Tematem rozmów jest m.in. współpraca międzyregionalna w ramach programów europejskiej współpracy terytorialnej (Interrreg). Wspólnie ze słowackimi partnerami Kujawsko-Pomorskie uczestniczy obecnie w projekcie dotyczącym ekonomicznego wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego, a wcześniej w innych finansowanych w ten sposób międzyregionalnych przedsięwzięciach, angażujących samorządy regionalne wielu krajów Unii Europejskiej. Ich celem jest wymiana i wdrożenie najlepszych europejskich praktyk w wielu dziedzinach życia społecznego. Naszym regionem partnerskim na Słowacji jest Kraj Trnavski.

 

Ambasador Andrea Elscheková-Matisová w swojej długiej karierze m.in. reprezentowała swój kraj w Szwajcarii i Lichtensteinie, a wcześniej kierowała przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Bratysławie i sekcją spraw europejskich w słowackim MSZ-cie. Jest specjalistką stosunków międzynarodowych, absolwentką bratysławskiego Uniwersytetu Komeńskiego (Comenius University) i Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 maja 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2024 r.