Aktualności

Oficjalne uroczystości z okazji 20-lecia JFTC w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Oficjalne uroczystości z okazji 20-lecia JFTC w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

20 lat JFTC w Bydgoszczy

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w czwartek (23 maja) w obchodach 20-lecia działającego w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre, JFTC). Wśród gości byli również m.in. ambasadorowie sojuszniczych państw i kujawsko-pomorscy samorządowcy.

 

– Działania JFTC na rzecz bezpieczeństwa, a także aktywność całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z destabilizacją i konfliktem wywołanym przez Rosję w Ukrainie, mają ogromne znaczenie dla obronności kraju oraz zapewnienia warunków, w których mieszkańcy Kujaw i Pomorza mogą czuć się bezpiecznie podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Oficjalne uroczystości poprzedził środowy (22 maja) piknik wojskowy, zorganizowany przez JFTC przy współpracy z miastem Bydgoszcz i Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych. W programie m.in. wystawa sprzętu wojskowego i pokazy musztry paradnej żołnierzy z Polski, Czech i Słowacji.

 

Centrum Szkolenia Sił Połączonych to ośrodek szkoleniowy podległy Dowództwu ds. Transformacji w Norfolk, utworzony w 2004 roku w Bydgoszczy jako pierwsza jednostka NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest jednym z dwóch tego typu centrów szkoleniowych na świecie (drugie – Joint Warfare Centre – mieści się w norweskim Stavanger).

 

Zadaniem JFTC jest szkolenie oficerów z krajów wchodzących w skład NATO oraz współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, a także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym. Centrum organizuje wykłady, seminaria, konferencje i ćwiczenia dla oficerów. Jego obecnym dowódcą jest generał dywizji Norbert Wagner.

 

W Bydgoszczy swoje siedziby mają także: 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy.

 

Podczas ubiegłorocznej uroczystej sesji sejmiku z okazji Święta Województwa wyróżniono JFTC statuetką Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae, najwyższym samorządowym odznaczeniem. Zobacz Uroczysta sesja sejmiku z okazji Święta Województwa

 

Za podniesienie rangi naszego regionu jako ważnego ośrodka szkoleniowego w strukturze NATO Centrum Szkolenia Sił Połączonych odznaczone zostało specjalnym wyróżnieniem podczas gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zobacz Gala Nagród Marszałka 2018

 

Zobacz Ćwierć wieku temu odzyskaliśmy należne nam miejsce wśród suwerennych państw

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 maja 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2024 r.