Aktualności

Bydgoskie obchody ćwierćwiecza Polski w NATO, fot, Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Bydgoskie obchody ćwierćwiecza Polski w NATO, fot, Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Ćwierć wieku temu odzyskaliśmy należne nam miejsce wśród suwerennych państw (dużo zdjęć)

Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wojewody kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla, przedstawicieli Wojska Polskiego i zlokalizowanych w naszym regionie instytucji natowskich oraz władz Bydgoszczy i Torunia, a także kombatantów i młodzieży z klas wojskowych kujawsko-pomorskich szkół odbyły się we wtorek (12 marca) w obu stolicach województwa uroczyste obchody 25. rocznicy przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

 

– Dzięki decyzji sprzed 25 lat odzyskaliśmy należne nam miejsce pośród demokratycznych wolnych państw europejskich. To było jedno z kluczowych wydarzeń – obok wyborów z 4 czerwca 1989 roku i akcesji do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku – które na trwałe zmieniły bieg naszej historii. Polska jest członkiem największego i najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie. Dedykuję dzisiejszy dzień wszystkim tym, którzy oddali życie za wolną Polskę – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas wystąpienia przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

 

– Wydarzenie, którego rocznicę świętujemy, było kamieniem milowym w kwestii obecności Sojuszu w tej części świata. Polska, Czechy i Węgry stały się pierwszymi członkami NATO w Europie Środkowo-Wschodniej i utorowały drogę innym państwom regionu. Było to  kluczowe dla bezpieczeństwa naszych krajów i obywateli. Wzmocniło to sojusz i wyposażyło go w dodatkowe doświadczenie wojskowe oddanych i doświadczonych partnerów, a także doświadczonych żołnierzy, którzy w niedługim czasie stali się znaczącym wsparciem misji NATO – stwierdził przemawiając w Toruniu zastępca dowódcy i szef sztabu bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) gen. Petr Svoboda.

 

Wieczorem w Teatrze Horzycy odbyły się uroczysta gala i koncert symfoniczny. Marszałek Piotr Całbecki wyróżnił osoby działające na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Lista wyróżnionych. Wydarzenie zwieńczył koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy powiększonej o kwintet smyczkowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, chóry i solistów. Pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka artyści zaprezentowali miedzy innymi uwerturę Polonia Wagnera, koncert fortepianowy Gershwina, a także utwory gwiazd muzyki popularnej m.in. Whitney Huston. Dyrygent Jerzy Maksymiuk podczas gali otrzymał z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Zobacz Ćwierćwiecze Polski w NATO

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2024 r.