Aktualności

Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje „Don Pasquale” fot. Opera Nova
Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje „Don Pasquale” fot. Opera Nova

Bydgoski Festiwal Operowy po raz trzydziesty

Siedem spektakli wypełnia program XXX Bydgoskiego Festiwalu Operowego, który na przełomie kwietnia i maja organizuje Opera Nova. Zainauguruje go (20 kwietnia) wystawiony przez bydgoską scenę operową „Don Pasquale” , zwieńczy „Romeo i Julia” (4 maja) w wykonaniu Les Ballets de Monte-Carlo. W Bydgoszczy zaprezentują się artyści z Polski, Litwy, Monako, Francji i Ukrainy. Samorząd województwa z dumą wspiera organizatorów.

 

Bydgoskie przedstawienie opery Gaetana Donizettiego „Don Pasquale” wyreżyserował Paweł Szkotak; kierownictwo muzyczne Piotr Wajrak, choreografia Iwona Runowska. Teatr Muzyczny z Poznania zaprezentuje (23 kwietnia) spektakl „Kombinat” oparty na piosenkach Grzegorza Ciechowskiego i zespołu „Republika”. Francuską operę „Manon” Julesa Masseneta zaprezentuje (25 kwietnia) Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu z Wilna. Opera Narodowa we Lwowie pokaże (27 kwietnia) „Turandot” Giacomo Pucciniego. Zobaczymy również spektakl „Folia” (29 kwietnia) przygotowany przez francuski Le Concert de l’Hostel Dieu oraz „Wyprawy pana Broučka” Leoša Janáčka (1 maja) Teatru Wielkiego z Poznania. Festiwal zakończy balet „Romeo i Julia”  z muzyką Prokofiewa (4 maja). Spektakl w choreografii Jeana-Christophe’a Maillota zaprezentuje Les Ballets de Monte-Carlo.

 

Melomani już mogą rezerwować czas, by zanurzyć się w muzyce Pucciniego, Donizettiego, Prokofiewa i Grzegorza Ciechowskiego. W poniedziałek (11 marca) rozpoczęła się sprzedaż biletów na bydgoski festiwal. Można je kupić w kasie Opery Nova i na stronie internetowej te wojewódzkiej instytucji kultury.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 marca 2024 r.