Aktualności

Statuetki Musejon Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Statuetki Musejon Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Czekamy na zgłoszenia projektów muzealnych

„Proszę nie dotykać eksponatów” – taką prośbę znajdujemy w muzeach coraz rzadziej. Dziś muzea zachęcają do zwiedzania oferując ciekawe i nowoczesne ekspozycje. Najciekawsze projekty nagrodzimy statuetkami. Na zgłoszenia w konkursie Musejon Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku czekamy do 30 kwietnia.

 

– Nagrodami chcemy podziękować pracownikom instytucji muzealnych za realizacje takich projektów, które w wyjątkowy i atrakcyjny sposób ukazują ważne fragmenty naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Do konkursu mogą być zgłaszane projekty zrealizowane w 2023 r. w trzech kategoriach:

 

  • wystawa(ekspozycje czasowe, stałe, prezentowane zarówno w obiektach muzealnych, jak i w przestrzeni publicznej);
  • działalność naukowa i wydawnicza(publikacje, w tym e-booki i audiobooki oraz konferencje i zakończone projekty badawcze);
  • edukacja i regionalizm(działania o charakterze edukacyjnym oraz działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu).

 

Projekty mogą zgłaszać muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa, zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W każdej kategorii zostanie przyznana jedna nagroda i dwa wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymają statuetki Musejon autorstwa toruńskiego artysty Sebastiana Mikołajczaka.

 

Do pobrania:

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa

 

W 2023 roku w kategorii Wystawa nagrodę otrzymało Muzeum im. ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu za wystawę „Muzeum Handlu Wiślanego”. Honorową statuetką Musejon wyróżniliśmy za wieloletnią działalność muzealną Irenę Borowczak, starszego kustosza i kierownika działu numizmatyki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

 

Zobacz Statuetki Musejon przyznane

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 marca 2024 r.