Aktualności

Ceremonia otwarcia Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Ceremonia otwarcia Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Otwieramy się na przedsiębiorstwa z Chin

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i ambasador Chin Sun Linjiang uczestniczyli w uroczystej inauguracji  odbywającego się w Toruniu Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego. Ambasador Sun Linjiang i prezes Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej Hu Xinyuan byli też w środę (22 maja) gośćmi wicemarszałka województwa Anety Jędrzejewskiej. Tematem rozmów w Urzędzie Marszałkowskim były przede wszystkim kwestie związane z gospodarką i potencjałem inwestycyjnym naszego regionu.

 

– Gospodarka naszego regionu może wiele zyskać w kontaktach z przedsiębiorstwami z Chin. Takie spotkania jak dzisiejsze tworzą dobry klimat dla naszej dalszej współpracy – podkreśliła witając chińskich gości wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska.

 

Ambasador Sun Linjiang, który złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta RP w 2021 roku, to doświadczony urzędnik i dyplomata. Wcześniej był m.in. dyrektorem departamentu Europy i Azji Środkowej w chińskim MSZ-cie, ministrem pełnomocnym w ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Federacji Rosyjskiej oraz konsulem generalnym ChRL w Odessie (Ukraina) i Ałmaty (Kazachstan). Prezes Hu Xinyuan jest też dyrektorem generalnym polskiego oddziału Bank of China, jednego z największych komercyjnych banków świata. Obu panom towarzyszy kilkudziesięcioosobowa grupa przedstawicieli podmiotów biznesowych zrzeszonych w Polsko-Chińskiej Izbie Gospodarczej.

 

Kujawsko-Pomorskie otwiera się na Chiny od wielu lat. Od 2007 roku współpracuje z chińską prowincją Hubei, której stolica Wuhan jest ważnym ośrodkiem technologicznym i przemysłowym. Owocem tej współpracy są m.in. wymiana studencka, kulturalna i naukowa. Interesuje nas też współpraca gospodarcza. W połowie maja gościliśmy w Toruniu przedstawicieli chińskich przedsiębiorstw z branż elektronicznej i energetycznej.

 

Międzynarodowy Kongres Azjatycki jest najważniejszym w Europie Środkowej wydarzeniem naukowym, kulturalnym i biznesowym poświęconym Azji, na które od siedemnastu lat przyjeżdżają do Torunia badacze, eksperci, politycy, dyplomaci i przedsiębiorcy. W tegorocznym wydarzeniu (22-24 maja) bierze udział 600 uczestników z 20 państw, w tym silna grupa przedstawicieli sektora gospodarczego Państwa Środka.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

 

22 maja 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2024 r.