Aktualności

Święto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj Kuras
Święto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj Kuras

Bawiliśmy się na Święcie Kapusty

Za nami kolejne wydarzenie z cyklu ,,Wieś na weekend”. W sobotę 17 września w Brukach Unisławskich (gmina Unisław) odbyło się Święto Kapusty. Tradycyjnie organizowane w trzecią sobotę września, już na stałe wpisało się do kalendarza imprez regionu. Organizację wydarzenia wsparł finansowo Urząd Marszałkowski.

 

Zapraszam wszystkich do udziału w imprezach organizowanych w ramach ,,Wsi na weekend”. To świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i poznania miejscowych smaków i tradycji, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie wspieramy tego typu inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Święto Kapusty nieprzypadkowo odbywa się właśnie w Brukach Unisławskich. Położona w pradolinie Wisły miejscowość była obszarem częstej uprawy tego warzywa ze względu na żyzne ziemie i łagodny klimat. Tegoroczny festyn rozpoczął się pokazami szatkowania i ubijania kapusty, gotowania bigosu i przygotowywania innych, kapuścianych specjałów. W programie nie zabrakło również warsztatów i konkursów kulinarnych, w których członkinie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowały na najsmaczniejsze potrawy z kapusty. Uczestnicy święta mogli wziąć udział w konkursach sprawnościowych, czy też quizach wiedzy o kapuście. Odbyły się też prelekcje na temat zdrowotnych wartości tego warzywa. Widowiskową część imprezy stanowiła jak co roku kapuściana parada i kapuściana bitwa. Na dzieci czekały zakątki artystyczne, pokazy dawnej broni i żywego inwentarza gospodarskiego. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Zabawę ubarwiły występy artystyczne lokalnych zespołów, zaś gwiazdą imprezy był Ryszard Rynkowski.

 

Organizatorami Święta Kapusty były Gmina Unisław oraz Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W przygotowanie wydarzenia jak co roku zaangażowała się też społeczność gminna. Więcej o wydarzeniu tutaj.  

 

 „Wieś na weekend” to projekt w ramach którego 26 instytucji otrzymało dofinansowanie imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych.

 

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 czerwca 2016 r.
Ostatnia aktualizacja 19 września 2016 r.

 

Święto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj KurasŚwięto Kapusty w Brukach Unisławskich, fot. Mikołaj Kuras