Aktualności

Impreza z cyklu ,,Wieś na weekend” w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Impreza z cyklu ,,Wieś na weekend” w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Wieś na sobotę i niedzielę

Zapraszamy na ostatnie wydarzenia w tegorocznym cyklu imprez ,,Wieś na weekend”. W sobotę 24 września w Otowicach k/Gzina (gmina Dąbrowa Chełmińska) odbędzie się piknik Niech Cię Zakole. Dzień później (niedziela, 25 września) zapraszamy do Wioski Chlebowej w Janiej Górze (gmina Świekatowo) na Festiwal Trzech Kultur – Kociewie – Kaszuby – Kujawy po sąsiedzku. Organizację obu wydarzeń wspiera finansowo Urząd Marszałkowski.

 

Zapraszam wszystkich do udziału w imprezach organizowanych w ramach ,,Wsi na weekend”. To świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i poznania miejscowych smaków i tradycji, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie wspieramy tego typu inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Piknik Niech Cię Zakole w Otowicach k. Gzina (powiat bydgoski)

Hasło tegorocznego pikniku to ,,Poznaj szlak i smak Doliny Wisły”.  Impreza będzie okazją do ukazania potencjału turystycznego Doliny Dolnej Wisły przez pryzmat tamtejszych smaków i tradycji kulinarnych. Zaprezentowane również zostaną możliwości spędzenia wolnego czasu w zagłębiu śliwkowym, na Kociewiu, pograniczu Borów Tucholskich czy na Ziemi Dobrzyńskiej. Uczestnicy festynu będą mogli dowiedzieć się więcej o zabytkach tych miejsc, ich folklorze, kuchni czy miejscach noclegowych. Nie zabraknie też konkursów kulinarnych, swoje wyroby i lokalne potrawy zaprezentują wystawcy z Ziemi Dobrzyńskiej; Zakola i Kociewia. Będzie można spróbować powideł ze Strzelec Dolnych (powiat bydgoski), serów win i gęsiny z Topolna (powiat świecki) czy słodyczy z Nadwiślańskiej Chaty w Luszkowie (powiat świecki). Piknik rozpocznie się o godzinie 11.30 korowodem grup rekonstrukcji historycznej i zespołów , które przemaszerują z Gzina do Otowic. Organizatorem pikniku jest Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna „ByLOT”. Więcej informacji na fanpage’u wydarzenia.

 

Festiwal Trzech Kultur  – Kociewie – Kaszuby – Kujawy po sąsiedzku w Janiej Górze (powiat świecki)

Wydarzenie zostanie zorganizowane po raz pierwszy, okazją do zabawy będzie 150-lecie działalności Kół Gospodyń Wiejskich.  W programie nie zabraknie wydarzeń, mających zaznajomić uczestników festiwalu z kulturą trzech regionów: Kociewia, Kujaw i Kaszub. Odbędą się miedzy innymi quizy wiedzy o regionach dla dorosłych i dzieci,  prelekcje, występy regionalnych grup i kapel folklorystycznych oraz pokazy rękodzieła ludowego. Zaplanowano tez konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najciekawsze stoisko ukazujące 150-letnią tradycję organizacji. Festiwal Trzech Kultur odbędzie się, w godzinach 11-19 na terenie Wioski Chlebowej w Janiej Górze ( gmina Świekatowo). Wydarzenie organizują Lokalna Grupa Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”, Lokalna Grupa działania ,,Razem dla Powiatu Radziejowskiego” i Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet. Więcej informacji tutaj.

 

 

„Wieś na weekend” to projekt w ramach którego 26 instytucji otrzymało dofinansowanie imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych.

 

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 22 czerwca 2016 r.
Ostatnia aktualizacja 21 września 2016 r.