Aktualności

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej Goiński
Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej Goiński

Wielkie regaty na Gople

Od piątku do niedzieli (1-3 września) Kruszwica była europejską stolicą wioślarstwa. O medale w mistrzostwach Starego Kontynentu do lat 23 walczyło 400 zawodniczek i zawodników z 30 krajów, wśród nich reprezentacja Polski z 11 wioślarzami z Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Kujawsko-Pomorskie sportami wodnymi stoi. Wioślarstwo trenuje u nas kilkaset osób, co daje nam pierwsze miejsce w kraju. Cieszymy się z międzynarodowych sukcesów naszych zawodników, mamy świetne kluby sportowe i wspaniałych trenerów. Po raz kolejny gościmy też wielką europejską imprezę wioślarską – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W 2009 roku na jeziorze Gopło rozegrano Akademickie Mistrzostwa Europy, w 2011 roku o medale Mistrzostw Europy walczyli najlepsi juniorzy. Dobra organizacja tych imprez, wysoki poziom sportowy oraz malowniczy tor regatowy usytuowany w sercu Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego u stóp Mysiej Wieży, sprawiły że Europejska Federacja Wioślarska powierzyła Polsce i Kruszwicy prawo organizacji historycznych I Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 23 w wioślarstwie.

 

Przez dwa dni (2 i 3 września) na Gople 401 zawodniczek i zawodników rywalizowało o 23 komplety medali. W tym gronie wystartowała 24-osobowa reprezentacja Polski pod wodzą trenera-koordynatora Mariusza Szumańskiego (na co dzień szkoleniowca AZS UMK Toruń). W biało-czerwonych barwach wystąpiło aż 11 wioślarzy z Kujawsko-Pomorskiego w  tym siedmioro stypendystów marszałka województwa. Reprezentacja Polski wywalczyła dwa medale: złoty – męska czwórka podwójna w składzie : Marcin Sobieraj (RTW Lotto Bydgostia), Jakub Dominiczak (RTW Lotto Bydgostia) Dawid Pieniak (KW04 Poznań) i Mateusz Świętek (KW04 Poznań); srebrnyczwórka podwójna kobiet w składzie : Joanna Śliwińska (AZS AWF Warszawa), Monika Sobieszek (AZS AWF Kraków), Agnieszka Robaszkiewicz (AZS UMK Toruń) i Katarzyna Boruch (AZS AWF Gorzów Wielkopolski). Trójka medalistów z naszego regionu to aktualni stypendyści marszałka województwa.

 

Organizację mistrzostw wspierał samorząd województwa.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

31 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 września 2017 r.

 

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej GoińskiMłodzieżowe Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, fot. Andrzej Goiński