Aktualności

Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy Kopernikańskiej
Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy Kopernikańskiej

Narodowe Czytanie „Wesela”

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego było lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W sobotnią (2 września) akcję wspólnego poznawania dramatu włączyły się wojewódzkie instytucje  – Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, Książnica Kopernikańska w Toruniu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku.

 

W Teatrze im. Wilama Horzycy odbyło się czytanie performatywne fragmentów „Wesela”, w którym udział wzięli udział aktorzy teatru: Maria Kierzkowska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Łukasz Ignasiński i Paweł Tchórzelski pod reżyserską opieką Pawła Paszty.

 

Narodowe Czytanie organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Bydgoszczy odbyło się na Rynku w dzielnicy Stary Fordon. Rozpoczęło się krótkim wykładem dr. Marcina Smolińskiego, bydgoskiego literaturoznawcy, na temat okoliczności powstania „Wesela”. Oprócz głośnego czytania działa Wyspiańskiego odbyły się także: koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Piotra Zaporowicza I wycieczka śladami historii po Starym Fordonie.

 

W Książnicy Kopernikańskiej Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godzinie 12. W programie oprócz wspólnego czytania przy specjalnie na tę okazję przystrojonym stole weselnym, znalazły się także prelekcja dr. hab. Radosława Siomy z Instytutu Literatury Polskiej UMK (postać i twórczość Stanisława Wyspiańskiego, znane i mniej znane ciekawostki na temat jego największego dzieła), gry i zabawy ludowe, i na koniec poczęstunek.

 

Czytanie „Wesela” odbyło się również przed budynkiem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku przy ulicy Nowomiejskiej 15A od godziny 10.

 

W akcję włączył się także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku. Czytanie odbyło się w świetlicy oddziału dziecięcego w godzinach 11-13. Uczestnikami byli dzieci, ich opiekunowie, inni pacjenci z oddziałów szpitalnych, odwiedzająca rodzina, zaproszeni goście, personel. Dekoracje z epoki, oprawę muzyczną przygotował zespół nauczycieli ze szkoły w szpitalu i wychowawcy przedszkola szpitalnego.

 

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w 2015 roku była to „Lalka” Bolesława Prusa, a w ubiegłym „Quo Vadis” Sienkiewicza.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 września 2017 r.

 

Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy KopernikańskiejNarodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy Kopernikańskiej