Aktualności

Weekend z kulturą

Weekend z kulturą

Balet w Operze Nova, otwarcie nowej wystawy w Wozowni, nocne zwiedzanie muzeów oraz konkurs chopinowski w Szafarni to nasze propozycje na bogaty w wydarzenia kulturalne weekend.

 

Opera Nova w trzy weekendowe wieczory (15,16 i 17 maja) zaprasza na balet „Sen nocy letniej” do muzyki Feliksa Mendelssohna, inspirowany komedią Szekspira pod tym samym tytułem.  Na scenie widzowie obejrzą miłosne historie w przenikających się światach ludzi i elfów. Podobnie jak w literackim pierwowzorze, nie brakuje chwil melancholii oraz momentów czysto komediowych, a wszystko kończy się szczęśliwym finałem w postaci trzech wesel przy dźwiękach słynnego marsza. Wystąpią Balet i Orkiestra Opery Nova. Spektakle w piątek i sobotę rozpoczynają się o godzinie 17, natomiast w niedzielę o 19. Więcej informacji na stronie Opery Nova: www.opera.bydgoszcz.pl.

 

W Galerii Sztuki Wozownia oraz Galerii Fundacji Tumult w piątek (15 maja) otwarcie wystawy pod tytułem „od Conditio Humana do…” upamiętniającej postać i twórczość Adolfa Ryszki w dwudziestą rocznicę jego śmieci. Były profesor Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika należy do najwybitniejszych rzeźbiarzy w powojennej Polsce. Znany jest ze swoich kameralnych, a także wielkoformatowych prac w kamieniu. Twórczość Adolfa Ryszki często reprezentowała Polskę na licznych imprezach artystycznych za granicą. Otwarcie wystawy w Wozowni o godzinie 16, natomiast w Fundacji Tumult o 17. Więcej informacji na stronie: www.wozownia.pl.

 

Instytucje kultury z naszego regionu po raz kolejny otworzą swoje drzwi dla wszystkich zwiedzających w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja tej zdobywającej coraz większą popularność na Starym Kontynencie imprezy odbędzie się w najbliższą sobotę (16 maja). W godzinach wieczornych i nocnych za darmo lub za symboliczną opłatą będzie można obejrzeć zbiory oraz uczestniczyć w imprezach organizowanych przez muzea, galerie i inne instytucje kultury. Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przygotował specjalny pokaz spektaklu muzycznego „Siostry Parry” oraz otwartą próbę fragmentu swojej nowej produkcji „Złoto i liście”, której premiera odbędzie się 1 czerwca. Więcej tutaj. Nocne atrakcje czekają także na gości Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W programie koncert „Chopin z Kujaw rodem”, zwiedzanie wystaw („Fajans włocławski”, „Nieceramiczne zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum we Włocławku”), warsztaty muzyczne „Moda na ludowo” oraz wykład „Bożki słowiańskie w twórczości Zofii Stryjeńskiej”. Więcej tutaj. W Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu impreza zatytułowana „Jak na starej fotografii”. W programie otwarcie nowej wystawy czasowej „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”, koncert Kapeli Heńka Melodysty, quiz o kinie przedwojennym, gry naszych pradziadków i  akcja edukacyjna „Noc Sów”. Więcej tutaj. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy organizuje między innymi pokaz multimedialny „Podbój kosmosu – czy naprawdę wylądowaliśmy na księżycu”, kiermasz taniej książki, Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów oraz koncert zespołu Przed Państwem Rara. Więcej tutaj.

 

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni 23. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży. Przesłuchania konkursowe odbędą się w piątek i sobotę (15 i 16 maja) od godziny 10 do 20. Zakończenie w niedzielę (17 maja) o godzinie 12 plenerowym koncertem laureatów, podczas którego ogłoszone zostaną wyniki oraz wręczone nagrody. Na wszystkie przesłuchania wstęp wolny. O konkursie piszemy tutaj.

 

Opera Nova, Galeria Sztuki Wozownia, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 maja 2015 r.