Aktualności

Spotkanie towarzystw chopinowskich

Spotkanie towarzystw chopinowskich

W Kujawsko-Pomorskiem od dziś (14 maja) do niedzieli (17 maja) odbywa się zjazd zarządu Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich, organizacji zajmującej się popularyzacją twórczości i osoby Fryderyka Chopina.  Posiedzenie w naszym regionie jest organizowane na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Federacja jest organizacją zrzeszającą 40 stowarzyszeń chopinowskich z 24 państw z kilku kontynentów. Zebrania zarządu mają na celu omówienie wspólnych przedsięwzięć artystycznych i wydawniczych. Corocznie posiedzenia odbywają się w innych miejscowościach. Dotychczas były to między innymi  Nohant, Hanower, Budapeszt i Radoviljca. W spotkaniu na Kujawach i Pomorzu uczestniczyć będzie prezes zarządu federacji Theodor Kanitzer z Wiednia oraz prezesi towarzystw chopinowskich z Miami, Darmstadt, Budapesztu, Warszawy oraz Canberry.

 

W ramach spotkania w regionie planowane jest, oprócz zebrania Zarządu, zwiedzanie toruńskiej starówki, zamku w Golubiu-Dobrzyniui Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni oraz udział w trwających w tym czasie przesłuchaniach Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży, o którym piszemy tutaj.

 

Goście z zagranicy obejrzą też spektakl ”hip hop Chopin REMIX improwizacja rytmem i bitem w rytmie etiudy rewolucyjnej”, który odbędzie się w Baju Pomorskim w Toruniu w sobotę (16 maja). Jest to zwycięskie przedstawienie w zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski konkursie na spektakl przybliżający postać i twórczość Fryderyka Chopina oraz regionalne dziedzictwo kulturalne związane z kompozytorem. Przedstawienie jest połączeniem klasycznej wersji muzyki kompozytora z jej współczesną interpretacją.

 

Spektakl został zrealizowany w ramach projektu pod nazwą „Promocja osoby i twórczości Fryderyka Chopina jako marki kulturowej regionu w latach 2014-2015”. Środki z tego programu pozwoliły także na zorganizowanie spotkania zarządu w Kujawsko-Pomorskiem.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 maja 2015 r.