Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło

Rodzina i dialog – 9 dni interesujących zajęć

Świętujemy Rok Jana Pawła II – Papieża Rodziny. Najważniejszą majową imprezą obchodów są rozpoczynające się w najbliższą sobotę (16 maja) interdyscyplinarne Toruńskie Dni Dialogu w Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej. Organizatorzy zapraszają na dziewięć popołudni i wieczorów międzykulturowych spotkań z interesującym kinem, muzyką i myślą społeczną. W programie także prezentacja interesującej wystawy, spektakl teatralny oraz sympozjum poświęcone rodzinie. Wśród mecenasów wydarzenia jest samorząd województwa. Wstęp wolny.

 

Główny nurt prelekcji i debaty dotyczyć będzie rodziny w rzeczywistości różnych kultur. Już w niedzielę interesujący wykład na temat tego jak zachować spójność tradycyjnej społeczności w sytuacji naporu nowoczesności i uniwersalnej kultury zachodniej, którego zbiorowym bohaterem będzie polska rodzina romska. Kolejne dotyczyć będą kultywującej odwieczne zasady rodziny żydowskiej, a także rodzin w Afryce subsaharyjskiej, świecie islamu i hinduizmu oraz w Japonii.

 

Wśród innych interesujących wydarzeń między innymi przegląd filmów z tegorocznej edycji Festiwalu Żydowskie Motywy, projekcja pełnometrażowego dokumentu na temat gdańskich Żydów „W cieciu Wielkiej Synagogi”, otwarcie przygotowanej przez warszawski Żydowski Instytut Historyczny wystawy poświęconej świętu Purym (dwa ostatnie wydarzenia w poniedziałek 18 maja), a także koncerty romskiego zespołu Čaci Vorba i Muzykującej Rodziny Steczkowskich. Mocnym akcentem na początek jest sobotnie spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim i projekcja jego najnowszego filmu „Obce ciało”.

 

Na sobotę 23 maja zaplanowano sympozjum na temat rodziny z udziałem ludzi nauki i Kościoła katolickiego.

 

 

Wydarzenie odbywa się już po raz trzeci. Organizatorami Dni Dialogu są toruńska Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej i franciszkańska Fundacja Hodos, jednym ze współorganizatorów jest marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

 

  • Więcej informacji na stronie WSFH tutaj.
  • Indormacje na temat Roku Jana Pawła II – Papieża Rodziny tutaj 

 

Fot. Mikołaj Kuras

 

Fot. Szymon Zdziebło

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 maja 2015 r.