Aktualności

W niedzielę zapraszamy do Kłóbki na festyn folklorystyczny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
W niedzielę zapraszamy do Kłóbki na festyn folklorystyczny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Wernisaż wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, festyn folklorystyczny w Kłóbce oraz koncerty w Toruniu i Szafarni to nasze prepozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zaprasza w piątek (3 sierpnia, godzina 17) na wernisaż wystawy prac czworga polskich artystów mieszkających na Białorusi, którzy w ramach opracowanego przez siebie projektu „KOPERNIK art-project” stworzyli serię prac inspirowanych dziełem Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Projekt jest próbą łączenia różnych gatunków sztuki wizualnej, jest syntezą różnych materiałów i sposobów interakcji z widzem. Alekssander Bołdanow, Światoslaw Kołacz, Gieorgij Lapkin „Manussa” i Olga Szczerbińska w prostych formach starają się znaleźć analogię, utrwalić niektóre procesy bliskich i dalekich zjawisk przyrody.

 

„Jaki siew, takie żniwo” to tytuł festynu folklorystycznego z cyklu „Z życia dawnej wsi”, który odbędzie się w niedzielę (5 sierpnia) w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Motywem przewodnim spotkania będzie przypomnienie przez zespół Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin bogatych zwyczajów „wieńcowych”, orszaku odświętnie ubranych żniwiarzy niosących wieniec, pieśni im towarzyszących, podziękowań za urodzaj i zabawy. Do tematu imprezy nawiązywać będą pokazy dawnych zajęć gospodarskich – koszenia, wiązania i ustawiania snopków, czyszczenia zboża, produkcji mąki, kaszy, oleju oraz wyrobu masła. Przygotowany zostanie pokaz ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”. Więcej na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Recital Rafała Błaszczyka, laureata ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, uczestnika XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zakończy cykl koncertów „Wakacje z Chopinem”. W programie niedzielnego (5 sierpnia) recitalu znajdą się: Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Nokturn H-dur op. 9 nr 3, Scherzo cis-moll op. 39, Ballada g-moll op. 23 oraz mazurki opus 24. Więcej na stronie ośrodka.

 

W weekend odbędą się dwa koncerty 22. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. W piątek (3 sierpnia) na Barce na Wiśle wystąpi Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy. W programie między innymi utwory Henry’ego Manciniego. W sobotę (4 sierpnia) Toruńska Orkiestra Symfoniczna w CKK Jordanki wykona utwory muzyki filmowej oraz kompozycje Beethovena, Rachmaninowa i Mascaniego. Więcej na stronie festiwalu.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 sierpnia 2018 r.