Aktualności

Wypiekanie chleba w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze (powiat świecki), fot. Tymon Markowski
Wypiekanie chleba w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze (powiat świecki), fot. Tymon Markowski

W wioskach tematycznych upieczemy chleb i poszukamy skarbu górnika

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się kilkanaście wiosek tematycznych, czyli nowoczesnych projektów promujących turystykę w małych miejscowościach i wsiach. Można w nich między innymi wypiekać chleb, wcielić się w zielarza, poznać historię jajka i higieny, degustować miody, tworzyć rękodzieło ludowe, smażyć konfitury, a nawet uczestniczyć w weselu sztygara.

 

 Dzięki wykorzystywaniu nieoczywistego potencjału turystycznego danej miejscowości, poprzez całkowicie oddolne inicjatywy, twórcy wiosek tematycznych w innowacyjny sposób przyczyniają się do rozwoju wsi i aktywizacji ich mieszkańców  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski)

W położonej w Borach Tucholskich Pile nad Brdą w latach 1859 – 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W najprężniej działającej w regionie wiosce tematycznej można zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy górniczej wioski w XIX wieku. Atrakcyjną propozycją są gry terenowe. Na odważnych czeka poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera ukrytego w kopalni przed 120 laty. Ponadto można próbować swoich sił w kowalstwie i garncarstwie a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Wartą uwagi ofertą przeznaczoną dla grup zorganizowanych jest biesiada borowiacko-śląska „Wesele Sztygara”. To rekonstrukcja wesela pochodzącego ze śląska sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30-tych XX wieku. W okresie wakacyjnym wioska jest otwarta  codziennie (oprócz poniedziałku) w godzinach 12-17. Z wioską można się skontaktować pod numerem telefonu 664 77 88 10 lub pisząc wiadomość na adres  buko@las.pl. Więcej informacji

 

Wioska Ptasia w Adamkowie (powiat tucholski)

Wioska przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także sztuki. Znakomicie przygotowana ścieżka ornitologiczna umożliwia obserwowanie wielu  gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Można także wyruszyć szlakiem Leona Wyczółkowskiego, bowiem słynny młodopolski malarz czerpał w tych okolicach inspiracje dla swoich pejzaży. Obie pasje pozwala połączyć Plenerowe Muzeum Ptaka prezentujące drewniane rzeźby. Od wczoraj (1 lipca) w Adamkowie można oglądać wystawę poplenerową „Śladami Leona Wyczółkowskiego”. Kontakt do wioski pod numerem telefonu: 694 521 672. Więcej informacji.

 

Wioska Chlebowa w Janiej Górze (powiat świecki)

Na odwiedzających co sobotę czeka pokaz tradycyjnego młócenia zboża oraz warsztaty chlebowe: przygotowania ciasta chlebowego zgodnie ze starą, oryginalną recepturą oraz wspólne wypiekanie chleba w prawdziwym piecu chlebowym. Organizowana jest również gra fabularna, której scenariusz nawiązuje do legendy wioski chlebowej. Dzieci mają okazję uczestniczenia w tradycyjnych grach i zabawach, w które niegdyś bawili się ich rówieśnicy. Aby zapisać się na wypiekanie chleba należy zadzwonić pod numer telefonu 723416975. Więcej informacji.

 

Wioska Nocy i Dni w Płonnem (powiat golubsko-dobrzyński)

Wioska Nocy i Dni nawiązuje do pobytu w Płonnem Marii Dąbrowskiej. We wsi znajduje się Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej – gromadząca pamiątki po pisarce, pozostałości zabytkowego pałacu otoczonego parkiem dworskim, Góra Modrzewiowa – na której Dąbrowska pisała i malowała. W wiosce organizowane jest między innymi „Serbinowskie Żniwobranie” nawiązujące do najsłynniejszej powieści Dąbrowskiej. Kontakt do wioski pod numerem telefonu 731719230. Więcej informacji.

 

Wioska Początku Życia w Jajkowie (powiat brodnicki)

Co było pierwsze – jajko czy kura? Na to pytanie najlepiej poszukać odpowiedzi w Jajkowie – Wiosce Początku Życia, której motywem przewodnim są jajka. Goście wioski odkrywają tajemnice jajek nie tylko od strony przyrodniczo-biologicznej, ale również kulinarnej i kulturowej – jajko, jako symbol powrotu do życia, pojawia się w mitach różnych kultur. Wioska oferuje także wspólne przygotowywanie potraw z jaj i degustacje lokalnych produktów. Można tu posmakować zupy jajecznej, klopsików z jajek i tzw. jajek w gniazdku oraz ajerkoniaku domowej roboty. W ofercie wioski znajdują się też warsztaty rękodzielnicze – tworzenie ozdób nie tylko wielkanocnych. Kontakt pod numerem telefonu 506 239 651, e-mail: poczatekzycia@interia.pl.  Więcej informacji.

 

Wioska Mydlarska w Górznie (powiat brodnicki)

Na gości górznieńskiej wioski tematycznej czekają atrakcje związane z historią higieny osobistej. Wśród nich warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe, naturalne mydła, wizyta w starej pralni gdzie można wypróbować ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania. Dodatkowo w wiosce można uczestniczyć w warsztatach artystycznych i kowalskich. Do dyspozycji gości pozostaje również park linowy zlokalizowany nad jeziorem górznieńskim. Kontakt  dla grup zorganizowanych – 507 689 920, dla osób indywidualnych – 503 028 698. Więcej informacji.

 

Wioska Kwiatowa w Żalnie (powiat tucholski)

Główną atrakcją jest ogród „Tęczowy zakątek” o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych. Można wziąć udział w warsztatach ogrodniczych oraz uczestniczyć w grze terenowej „Kwiatowy spacer po Żalnie” z zagadkami, rebusami i poszukiwaniem skarbu. W wiosce odbywają się również  warsztaty plastyczne z wykorzystaniem filcu, krepiny, papieru i drewna a motywem tworzonych prac są kwiaty. Kontakt – 604 497 079. Więcej informacji.

 

Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu (powiat tucholski)

Największą atrakcją wioski są pasieki. Tu każdy pogłębi swoją wiedzę o pszczołach i pszczelarstwie, dowie się czym jest pierzga, jakie mamy rodzaje miodów, do czego służy mleczko pszczele, dlaczego pszczoły wytwarzają kit i jak go stosować w lecznictwie. Można także skosztować przysmaków przygotowanych na bazie miodu. Na chętnych czekają też warsztaty wytwarzania świec z wosku oraz gra terenowa „Wyprawa Odkrywców po Wiosce Miodowej”. W okresie wakacyjnym wioska jest otwarta w soboty, standardowo w godzinach 14-18. Kontakt pod numerem telefonu  523 367 318. Więcej informacji

 

Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie (powiat golubsko-dobrzyński)

Temat przewodni wioski nawiązuje do lokalnego podania o kowalu Macieju i gęsiareczce Zosi. Odwiedzający poznają gatunki ziół i ich lecznicze działanie. W ramach zajęć rękodzielniczych uczestnicy mogą przygotować obraz wyklejany ziarnami, ozdobić pisankę lub gipsową gąskę. Na dzieci czekają też zabawy ruchowe. Kontakt – 533 656 800. Więcej informacji

 

Borowiacka Wioska w Nowym Suminie (powiat tucholski)

Wizyta w Nowym Suminie to okazja aby doświadczyć bogactwa kultury ludowej Borów Tucholskich. We wsi zachowały się tradycyjne borowiackie chaty, stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego czy dawne narzędzia rolnicze. Na gości czekają lokalne potrawy, np. borowiackie mace czy fryndze. Usłyszymy także opowieści o historii wsi i lokalne legendy. W ofercie są pokazy strzyżenia owiec i przędzenia wełny, warsztaty kulinarne na których nauczymy się  piec podpłomyki czy ubijać masło, a także warsztaty rękodzieła z  wykorzystaniem drewna, filcu, siana i pestek. Ciekawą propozycją są gry i zabawy ruchowe w stogu siana (skakanie w stóg siana, walka workami wypełnionymi sianem, szukanie ukrytych w sianie skarbów). Kontakt – 695 944 808 Więcej informacji.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 sierpnia 2018 r.

 

Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski), fot. Tymon Markowski Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski), fot. Tymon Markowski Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski), fot. Tymon Markowski Wypiekanie chleba w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze (powiat świecki), fot. Tymon MarkowskiWypiekanie chleba w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze (powiat świecki), fot. Tymon MarkowskiWypiekanie chleba w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze (powiat świecki), fot. Tymon Markowski