Aktualności

Uczestnicy 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk
Uczestnicy 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk

Międzynarodowy spływ Drwęcą i Wisłą

Dobiega końca dwutygodniowy 58. Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą i Wisłą, organizowany przez Klub Turystów Wodnych w Chełmnie. Wczoraj (9 sierpnia) wodniacy dopłynęli do Solca Kujawskiego. W tegorocznym spływie uczestniczy blisko sto osób, w tym goście z zagranicy. Uznaną imprezę dofinansował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Impreza wodniacka, promująca tereny wodne regionu kujawsko-pomorskiego i propagująca turystykę kajakową jako aktywną formę wypoczynku, co roku przyciąga wielu kajakarzy z naszego kraju i Europy. W tegorocznym spływie, odbywającym się pod hasłem „Stulecie odzyskania niepodległości”, uczestniczy blisko sto osób. Organizatorzy imprezy goszczą dwadzieścia dwie osoby z zagranicy: siedmioro obywateli Niemiec, ośmioro mieszkańców Holandii i siedmioro z Belgi.

 

Spływ przyciągnął zarówno starszych, jak i młodszych miłośników kajaków. Najmłodszy uczestnik tegorocznego wodnego maratonu ma 5 lat. Najstarszy członek spływu, Heine Klaus z Wilemshaven w Niemczech, urodził się w 1929 roku. Wieloletnimi uczestnikami spływu są także Franciszek Duźniak „Góral” (ur. 1939 r.) oraz Jerzy Janusz Krala (ur. 1946 r.).

 

Długość trasy tegorocznego spływu wynosi 252 km. Uroczyste otwarcie odbyło się 28 lipca w Chełmnie. Spływ wystartował z jeziora Wielkie Partęczyny (powiat nowomiejski). 1 sierpnia kajakarze dotarli do Brodnicy, 5 sierpnia zatrzymali się w Golubiu-Dobrzyniu. Dzień później odpoczywali nad jeziorem Okonin i w Osadzie „Karbówko”. Kolejnym przystankiem na trasie spływu był Toruń, do którego kajakarze dopłynęli 7 sierpnia. Wodniacy zwiedzili miasto i wzięli udział w zawodach w rzucie piłką na odległość i do celu (8 sierpnia). Następnego dnia wyruszyli do Solca Kujawskiego. Na ich przybycie przygotowano m.in. występy zespołów muzycznych i zabawę taneczną. Dziś (10 sierpnia) kajakarze będą mogli zwiedzić Park Jurajski i spróbować jazdy na nartach wodnych. Ostatnim etapem spływu będzie czterdziestopięciokilometrowa trasa z Solca Kujawskiego do Chełmna.

 

Uroczyste zakończenie spływu wraz z wręczeniem pucharów i nagród odbędzie się w sobotę (11 sierpnia) nad Jeziorem Starogardzkim w Chełmnie o godz. 17.

 

Harmonogram 58 Międzynarodowego Spływu Kajakowego dostępny jest na stronie organizatora, Klubu Turystów Wodnych w Chełmnie.

 

Beata Krzemińska,

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 sierpnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia 2018 r.

 

Spływ kajakowy, fot. Jan Szpil, KTWTegoroczny spływ kajakowy, fot. Jan Szpil, KTWUczestnicy spływu, fot. Jan Szpil, KTWUczestnicy spływu, fot. Jan Szpil, KTW58. Międzynarodowy spływ Kajakowy, fot. Miłosz Grabowski, KTW58. Międzynarodowy spływ Kajakowy, fot. Miłosz Grabowski, KTW58. Międzynarodowy spływ Kajakowy, fot. Miłosz Grabowski, KTWUczestnicy 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego w Toruniu, fot. Łukasz PiecykUczestnicy 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego w Toruniu, fot. Łukasz PiecykUczestnicy 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego w Toruniu, fot. Łukasz PiecykUczestnicy 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego w Toruniu, fot. Łukasz PiecykUczestnicy 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego w Toruniu, fot. Łukasz PiecykUczestnicy 58. Międzynarodowego Spływu Kajakowego w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk