Aktualności

W weekend zapraszamy do Golubia-Dobrzynia na Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
W weekend zapraszamy do Golubia-Dobrzynia na Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, festiwal rocka progresywnego, wernisaż wystawy w muzeum w Nieszawie oraz koncerty w Ośrodku Chopinowskim i Pałacu Lubostroń to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

W weekend (7-8 lipca) w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbędzie się 12. edycja Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Wystąpią zarówno zespoły z już uznanym w środowisku dorobkiem, jak i debiutanci. W ciągu dwóch festiwalowych dni będziemy mieli okazję posłuchać grup: Votum, Lebowski, Walfad, Ayden, Starsabout, Beyond the Event Horizon, HellHeaven, Anamor i Alhena. Festiwal odbędzie się pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego i ze wsparciem finansowym samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej informacji.

 

W sobotę (7 lipca) w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się otwarcie wystawy „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia, czyli Trzymajmy się morza!”. Liga Morska i Rzeczna to największa organizacja społeczna w Polsce międzywojennej. 1 października 2018 roku obchodzić będzie 100-lecie powstania. Autorzy wystawy prezentują ligę (której nazwa zmieniała się na przestrzeni lat) od strony historycznej na tle konkretnych obszarów jej działalności. Tematyka obejmuje m. in. współdziałanie Ligi z Marynarką Wojenną RP, gospodarkę morską, działaczy i entuzjastów Ligi, symbolikę i działalność oraz formy wychowania morskiego. Muzeum w Nieszawie jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Więcej informacji o wystawie.

 

W niedzielę (8 lipca) zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”. Tym razem na estradzie ośrodka wystąpi holenderska pianistka Clara Biermasz, laureatka wielu międzynarodowych konkursów muzycznych, obecnie dyrektor artystyczny Holenderskiej Fundacji Chopinowskiej. W programie mazurki, ballady i nokturny Chopina. Więcej na stronie ośrodka.

 

Pałac Lubostroń zaprasza w niedzielę (8 lipca) na koncert nadzwyczajny upamiętniający Powstanie Styczniowe. W programie: prelekcja Macieja Banasia o Pułkowniku Kazimierzu Mielęckim i koncert w wykonaniu Bolesława Siarkiewicza (skrzypce) i Bartłomieja Weznera (fortepian), którzy zagrają utwory Chopina i Szymanowskiego. Więcej na stronie pałacu.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lipca 2018 r.