Aktualności

Próba medialna do spektaklu „Józef i Maria” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Łukasz Piecyk
Próba medialna do spektaklu „Józef i Maria” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Łukasz Piecyk

Weekend z kulturą

Zapraszamy na dwa wyjątkowe wydarzenia: premierę w Teatrze Wilama Horzycy (zdjęcie) i prawykonanie utworu Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej. Nie zabraknie również spektakli w Operze Nova i Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, a także propozycji Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

 

W niedzielę (11 marca) Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na premierę spektaklu „Józef i Maria” Petera Turriniego. Opowiada on historię dwójki obcych ludzi – sprzątaczki i stróża nocnego, którzy spotykają się w pustym centrum handlowym zamkniętym na czas Bożego Narodzenia. „Józef i Maria” to poruszająca opowieść o samotności oraz gorzki wyrzut wobec kapitalistycznego świata, w którym nie dla wszystkich znajdzie się miejsce. Spektakl powstał w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. Występują: Teresa Stępień-Nowicka, Paweł Tchórzelski. Więcej na stronie teatru.

 

Wyjątkowy koncert czeka w piątek (9 marca) na gości Filharmonii Pomorskiej. Usłyszą prawykonanie światowe utworu „Fairy dreams” Jerzego Maksymiuka dedykowanego bydgoskiej filharmonii i jej muzykom. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam maestro Maksymiuk, a prowadzona przez niego Orkiestra Symfoniczna FP wykona także „Błękitną rapsodię Gershwina i suitę z baletu „Ognisty ptak” Strawińskiego. Partię fortepianu zagra Adam Makowicz. Więcej na stronie filharmonii.

 

Dwa interesujące wydarzenia w weekend proponuje Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Pierwszym z nich będzie CoCArt Music Festival (8-10 marca), który poświęcony jest nowej muzyce i sztuce awangardowej. Z kolei w piątek (9 marca) odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej „Łukasz Patelczyk. Migotanie”. Więcej na stronie CSW.

 

Na scenę Opery Nova powraca w weekend (9-11 marca) ubiegłoroczna premiera „Falstaff” Verdiego. Za bydgoską realizację tej jednej z najsłynniejszych oper odpowiadały znakomite nazwiska. Reżyserii podjął się Maciej Prus, za kierownictwo muzyczne odpowiada Piotr Wajrak, scenografię opracowała Jagna Janicka. Na spektakle pozostały ostatnie bilety. Więcej na stronie opery.

 

Teatr Muzyczny w Toruniu w piątek (9 marca) po raz kolejny zaprezentuje spektakl „Machiavelli”. Bohater opowieści, jeden z najwybitniejszych umysłów politycznych swego czasu, Niccolo Machiavelli, mistrz podstępu i politycznej intrygi, tym razem ośmiesza ludzką głupotę, która nie zależy ani od stanowisk, ani wykształcenia. Spektakl powstał w 1975 roku na zamówienie Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę skomponował Jerzy Wasowski, a jazz-rockowe aranżacje piosenek opracował Tomasz Lewandowski. Więcej na stronie teatru.

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 marca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 marca 2018 r.