Aktualności

„Cyrulik sewilski” Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Cyrulik sewilski” Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Wernisaże wystaw w toruńskich galeriach oraz koncert w Filharmonii Pomorskiej i spektakl w Operze Nova to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą. Premiera w Teatrze Muzycznym

 

Podczas piątkowego (23 lutego) koncertu w Filharmonii Pomorskiej Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi Su-Han Yang, zwycięzca ubiegłorocznego X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W programie utwory Mozarta, Saint-Saensa i Cesara Francka. Wystąpi także wiolonczelista Maciej Kamrowski. Więcej na stronie filharmonii.

 

Potrójny wernisaż proponuje w piątek (23 lutego) Galeria Wozownia w Toruniu. Podczas pierwszej z wystaw „O krok od raju” zobaczymy fotografie Agnieszki Kunickiej i Thomasa Orchowskiego, którzy dokumentowali kryzys migracyjny z lat 2015-16. Na drugim fotograficznym biegunie sytuuje się wystawa Magdy Hueckel, która pokaże projekt „HUECKEL / TEATR vol. II”. Będzie to fotograficzna instalacja, będąca swego rodzaju rozszerzeniem albumu, w którym zebrane zostały zdjęcia Hueckel wykonane w czasie przedstawień realizowanych m.in. przez krakowski Teatr Stary czy teatry warszawskie: Powszechny, Rozmaitości, Nowy. Trzecia wystawa „Kobiety malują kwiaty” autorstwa studentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK jest próbą zainicjowania dialogu z kulturą uzbecką. Więcej na stronie galerii.

Od dziś (22 lutego) w toruńskiej Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka można oglądać wystawę prac plastycznych dzieci i młodzieży z krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Umieszczone w jednej przestrzeni wystawienniczej, sąsiadujące ze sobą rysunki, grafiki, kompocie malarskie z trzech bliskich sobie nie tylko geograficznie krajów zachęcają do porównań, poszukiwań różnic i podobieństw w podejściu do formy, koloru, sposobów obrazowania krzewistości. Więcej na stronie galerii.

 

Na scenę Opery Nova w weekend (24-25 lutego) powróci „Cyrulik sewilski” Rossiniego, jedna z najsłynniejszych oper komicznych. Dzieło na podstawie komedii Beumarchais’ego to popis maestrii kompozytorskiej, melodyjności, dowcipu. W bydgoskiej wersji arie wykonywane są w języku włoskim, a recytatywy po polsku. Więcej na stronie opery.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Galeria Wozownia i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też:

 

 

Biuro Prasowe  Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lutego 2018 r.