Aktualności

Z programów bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom skorzysta w tym roku 2,6 tysiąca dzieci oraz 1,1 tysiąca seniorów, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Z programów bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom skorzysta w tym roku 2,6 tysiąca dzieci oraz 1,1 tysiąca seniorów, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Programy profilaktyczne 2018

Trwają przygotowania do uruchomienia tegorocznych marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej. Podobnie jak przed rokiem zaplanowaliśmy bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci i seniorów, badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej oraz program wykrywania WZW typu B i C. Rozpoczął się już finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi.

 

– Kontynuujemy realizację naszych sprawdzonych i potrzebnych programów zdrowotnych oraz inicjujemy kolejne. W tym roku zaplanowaliśmy wykonanie blisko 4 tysiąca szczepień dzieci i seniorów przeciw pneumokokom, przebadamy też 2,5 tysiąca osób pod kątem zakażeń WZW typu B i C, a kolejne 1,7 tysiąca pacjentów skorzysta z programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi obejmujemy blisko 25 tysięcy osób – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Marszałkowskie programy profilaktyki zdrowotnej w 2018 roku:

 

  • Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom. Bezpłatnymi szczepieniami zostaną objęte dzieci między 24 a 36 miesiącem życia (czyli nieobjęte obowiązkowym szczepieniem wpisanym na ministerialną listę 1 stycznia 2017 roku i dotyczącym nowonarodzonych dzieci). W 2018 roku udział w przedsięwzięciu zadeklarowało 35 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień (lista). Zaplanowano wykonanie 2 670 szczepień. Samorząd województwa na realizację programu zaplanował kwotę 430 tysięcy złotych.

 

  • Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom. Z bezpłatnych szczepień skorzysta 1 126 osób w wieku powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka (leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej). Udział w programie zadeklarowało 18 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień (lista). Środki województwa zaplanowane na realizację programu to blisko 200 tysięcy złotych zł.

 

  • Program wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim. W ramach programu prowadzone będą badania diagnostyczne krwi ukierunkowane na wykrywanie przypadków zakażenia wirusem typu B i C. Udział w programie zadeklarowały 23 samorządy (lista). Zadanie samorządów terytorialnych to prowadzenie kampanii medialnej i nabór uczestników programu, a także pokrycie połowy kosztów badań. W tym roku planujemy przebadać 2 586 osób. Samorząd województwa na realizację programu zaplanował kwotę 110 tysięcy złotych.

 

  • Program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Programem zostaną objęci mężczyźni pomiędzy 65 a 74 rokiem życia, palący papierosy. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Program zakłada przebadanie 1 766 osób. Udział w programie zadeklarowało 18 samorządów terytorialnych (lista). Ich zadaniem będzie prowadzenie kampanii informacyjnej i naboru uczestników programu, a także pokrycie połowy kosztów badań. Środki województwa zaplanowane na realizację programu to 35 tysięcy złotych zł.

 

Właśnie ruszają postępowania konkursowe, które wyłonią koordynatorów programów oraz realizatorów badań i szczepień. Realizacja programów rozpocznie się w pierwszej połowie roku.

 

Trwa już realizacja finansowanego z RPO wojewódzkiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi obejmujemy blisko 25 tysięcy osób. Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie. Skorzystać mogą osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Zapraszamy do skorzystania z uruchomionego w Urzędzie Marszałkowskim telefonu informacyjnego 56 652 18 73 (Wydział Zdrowia), pod którym udzielamy szczegółowych informacji na temat tego gdzie się zgłosić na badania. Lista placówek z numerami telefonów do rejestracji.

 

Kolejne przygotowywane przez samorząd województwa programy profilaktyki zdrowotnej to:

  • Program zapobiegania upadkom wśród seniorów,
  • Program badań profilaktycznych dla mieszkańców terenów objętych oddziaływaniem dawnych terenów zakładów chemicznych Zachem.

 

Czytaj też: Walczymy o tytuł „Zdrowego Samorządu” – trwa głosowanie online

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lutego 2018 r.