Aktualności

Dzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Dzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Wypoczęły i świetnie się bawiły

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się 22 lutego z przebywającymi na zimowisku w Przysieku pod Toruniem dziećmi z terenów dotkniętych ubiegłoroczną nawałnicą. Zimowe ferie z atrakcyjnym programem dla dziewięćdziesięciu dziewczyn i chłopców w wieku 8-12 lat sfinansował samorząd województwa (rekrutację prowadziły samorządy lokalne).

 

– Trauma, którą przeżyli powoli mija, widzę, że są w dobrej formie. Zapominają o dramatycznych przeżyciach, świetnie się bawią. Na pewno się nie nudzą. To bardzo ważne, żeby w takich sytuacjach objąć pomocą rodziny – powiedział po spotkaniu gospodarz regionu. – Wiem, że odbudowa i remonty domów na tych terenach postępują. Te, w których partycypuje samorząd województwa, zostaną wkrótce zakończone, rodziny wprowadzą się do nich w marcu (pierwsza) i w maju. Wciąż też na bieżąco monitorujemy sytuację i pomagamy, m. in. przekazując paczki, tam, gdzie jest to konieczne.  

 

Uczestnikami zimowiska byli młodzi ludzie z dwunastu gmin w północnej i północno zachodniej części regionu – Gostycyn, Kęsowo, Koronowo, Sępólno Krajeńskie, Sośno i Tuchola (pierwsza grupa) oraz  Gąsawa, Kcynia, Nakło nad Notecią, Rogowo, Szubin i Żnin (druga grupa). Tygodniowe pobyty – 12-18 lutego i 19-25 lutego – na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przygotował Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku.

 

Dzieci mieszkały w Centrum Konferencyjnym Daglezja w Przysieku (standard trzygwiazdkowego hotelu), dostawały pięć posiłków dziennie. W programie pobytu znalazły się zwiedzanie interesujących miejsc w Toruniu (wśród atrakcji m. in. Młyn Wiedzy, planetarium i Muzeum Piernika) i zamku w Golubiu-Dobrzyniu, kino, basen, łyżwy i inne zajęcia sportowe. Wypoczynek został przygotowany bardzo profesjonalnie – ośrodek zapewnił m. in. kadrę z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem, ubezpieczenie dzieci, transport z doświadczonym przewoźnikiem podczas przejazdów i wycieczek. Zgodnie z przepisami kolonie zostały zgłoszone do regionalnego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

 

Samorząd województwa od początku pomaga społecznościom dotkniętym skutkami nawałnicy, która przeszła przez nasz region w sierpniu 2017. Wspieramy m. in. odbudowę domów rodzin w najtrudniejszej sytuacji, kilkanaście rodzin korzysta w okresie odbudowy z przekazanych im domów typu holenderskiego, wielu marszałkowskich urzędników pracowało społecznie przy porządkowaniu miejscowości i gospodarstw na terenach ponawałnicowych. Marszałek Całbecki jest inicjatorem listu do kierownictwa koncernu energetycznego dostarczającego prąd w tym rejonie z prośbą o obniżenie opłat dla rodzin zmuszonych do elektrycznego ogrzewania tymczasowych lokum. W listopadzie i grudniu osoby niepełnosprawne z tych terenów uczestniczyły w sfinansowanych z budżetu województwa wyjazdach i pobytach turystycznych

 

Zobacz też:

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lutego 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego 2018 r.

 

Dzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDzieci z terenów ponawałnicowych w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP