Aktualności

„Rusałka” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Rusałka” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Na najbliższy weekend z kulturą zapraszamy na spektakle do teatrów w Bydgoszczy i Toruniu, wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej oraz na koncert do Filharmonii Pomorskiej.

 

W toruńskim CSW w piątek (16 lutego) odbędzie się wernisaż wystawy Dyplom 2017, czyli dobrze już znanej prezentacji najlepszych dyplomów artystycznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK. W wystawie weźmie udział ponad 40 wyróżnionych absolwentów malarstwa, grafiki, rzeźby, edukacji artystycznej oraz konserwacji i restauracji dzieł sztuki, którzy w sumie zaprezentują kilkadziesiąt prac realizowanych w różnych technikach. Zgodnie z tradycją Wydziału Sztuk Pięknych najlepsze z nich zostaną nagrodzone medalami i wyróżnieniami. Więcej na stronie CSW.

 

Filharmonia Pomorska zaprasza w piątek (16 lutego) na koncert zatytułowany „Wiek Szostakowicza”. W programie znajdują się Koncert na flet i harfę Mozarta oraz V Symfonia Szostakowicza . Orkiestrę symfoniczną FP poprowadzi Michał Klauza. Partie fletu wykona Daniel Rybicki a harfy Carlos Roberto Peña Montoya. Więcej na stronie filharmonii.

 

„Rusałka”, najdoskonalsze romantyczne dzieło operowe Antonina Dvoraka to weekendowa (17-18 lutego) propozycja Opery Nova. Liryczna opowieść o Rusałce w Operze Nova przenosi widzówdo XIX– wiecznej Bydgoszczy, gdzie wśród rozpoznawalnych elementów architektonicznych miasta toczy się tragiczna historia uczucia łączącego mieszkańców dwóch światów: wodnego i ziemskiego. więcej na stronie opery.

 

„Maria Antonina. Ślad królowej” w reżyserii Wojciecha Farugi to trzecia premiera sezonu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Twórcy pokażą historyczną postać Marii Antoniny w jedenastu sekwencjach. Rolę tytułową zagrają dwie aktorki: debiutująca na bydgoskiej scenie Dorota Furmaniuk oraz Małgorzata Trofimiuk Widzowie spektakl po raz pierwszy zobaczą w sobotę (17 lutego). Więcej na stronie teatru.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu proponuje w weekend (16-17 lutego) „Noc w Kosmosie”. Spektakl wypełniają przeboje muzyczne rodem z PRL-u, a w warstwie fabularnej śledzimy ciąg absurdalnych zdarzeń, które towarzyszą przygotowaniom do wielkiego rautu z okazji powitania tajemniczego przybysza z gwiazd – pierwszego polskiego kosmonauty. Więcej na stronie teatru.

 

W sobotę (17 lutego) w Teatrze Muzycznym monodram „Jutro będzie za późno”. sztuka Wiesławy Sujkowskiej (reż. Agnieszka Płoszajska, w roli Wiery Gran Aleksandra Lis) opowiada o losach Wiery Gran w czasach, gdy już na skraju życia, która robi remanent z tego, co przyszło jej przeżyć. Ale nie jest to smutna opowieść zgorzkniałej kobiety, której się „nie poszczęściło”. Tekst, często oparty na nagranych wspomnieniach samej Wiery, to czasem dowcipne, czasem złośliwe i ironiczne refleksje nad życiem, nad światem, nad wartościami, którym jesteśmy wierni. Więcej na stronie teatru.

 

Filharmonia Pomorska, Teatr im. Wilama Horzycy i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 lutego 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego 2018 r.