Aktualności

Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kujawsko-Pomorskie na BioFach w Norymberdze

Województwo kujawsko-pomorskie prezentuje się na XXIX Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach w Norymberdze (14-17 lutego), jednej z największych imprez targowych poświęconych certyfikowanym produktom ekologicznym.

 

Biofach to od lat ważne europejskie wydarzenie. Podczas ubiegłorocznej edycji targów swoją ofertę przedstawiało ponad 2,5 tys. wystawców, a liczba odwiedzających przekroczyła 51 tys. Wizyta na BioFachu to świetna okazja do podtrzymywania i nawiązywania nowych relacji handlowych. Produkujący metodami ekologicznymi rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego i przetwórcy takiej żywności starają się korzystać z tej okazji i wystawiają się na tej prestiżowej imprezie.

 

W Norymberdze nasz region reprezentują członkowie Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych Ekołan. Regionalne stoisko jest częścią polskiej ekspozycji zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Swoje produkty wystawiają:

 

  • wytwórnia makaronu BIO z Pokrzydowa pow. brodnicki
  • przetwórnia owoców i warzyw Bio Food z Ciechocina, pow. golubsko-dobrzyński
  • producent słodyczy Ekoflorka z Torunia
  • Ekopiekarnia z Torunia
  • rolnicy oraz wytwórcy zrzeszeni w Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszeniu Producentów Ekologicznych Ekołan, oferujący min. materiał siewny.

 

Obecność producentów z naszego województwa na targach podkreśla długą tradycję upraw ekologicznych w naszym regionie. Przed ponad 20 laty powstały u nas pierwsze w Polsce gospodarstwa ekologiczne. Według najnowszych danych na Kujawach i Pomorzu jest blisko 500 producentów ekologicznych.

 

Poza wizytą na targach, Stowarzyszenie Ekołan zorganizowało wizytę studyjną. W programie znalazł się blok seminaryjny na temat organizacji systemu rolnictwa ekologicznego i rynku produktów ekologicznych w Niemczech. Pierwsze wykłady w rodzinnym gospodarstwie młynarskim Minderleinsmuhle w regionie Górnej Frankonii. Początki działalności tego gospodarstwa sięgają XIV wieku, a od 1776 roku jest ono własnością rodziny Hubmann. Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku są oni pionierami niemieckiego ekologicznego przetwórstwa zbożowego. Wytwarzana w gospodarstwie szeroka paleta produktów zbożowych posiada certyfikat ekologiczny. Kolejne wykłady zaplanowano w gospodarstwie ekologicznym rodziny Switalski. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca, znajdują się tam też mały młyn oraz sklep w którym sprzedawane są wyroby produkowane w gospodarstwie.

 

Departament Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego

 

14 lutego 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego 2018 r.