Aktualności

„Rycerskość wieśniacza” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Rycerskość wieśniacza” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

W najbliższy weekend polecamy koncerty w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, spektakle w Operze Nova oraz wystawę w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

 

„Byle nie o miłości” to tytuł koncertu Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla z piosenkami Agnieszki Osieckiej, który odbędzie się w niedzielę (28 stycznia) w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Pomiędzy utworami wyświetlane będą fragmenty wywiadów z artystką, które staną się łącznikiem piosenek– tych znanych, ale odmienionych poprzez aranżacje, jak i tych prawie nieznanych, znalezionych przez w zakamarkach radiowych archiwów. Więcej na stronie teatru.

 

W sobotę, niedzielę i wtorek (27-28, 30 stycznia) w Operze Nova zobaczymy dwie jednoaktowe opery „Rycerskość wieśniaczą” Pietro Mascagniego i „Pajace” Ruggero Leoncavallo. Dzięki melodyjnym partią wokalnych i orkiestrowym oraz wartkiej i dramatycznej i akcji  obie jednoaktówki określane są w żargonie teatralnym mianem „samograjów”. Wystawiane są zazwyczaj razem, podczas jednego wieczoru. I tak prezentowane są w Operze Nova, do której repertuaru dołączyły w 2013. Więcej na stronie opery.

 

W sobotnie zimowe popołudnie (27 stycznia, godzina 17) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni cztery pory roku ukryte w kompozycjach Antonia Vivaldiego i Astora Piazzolli zaprezentuje rodzinny zespół Wezner Ensemble, który współtworzą Henryk Wezner – klarnet, saksofon,  Katarzyna Wezner-Ignac – skrzypce, Jan Wezner –marimba, wibrafon, instrumenty perkusyjne, Bartłomiej Wezner – fortepian. Koncert połączony będzie z otwarciem wystawy „Niewiasta obleczona w słońce… (Fatima 1917 – 2017)”, z okazji jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie. Więcej na stronie ośrodka.

 

Základná Umelecká Škola Petra Michala Bohúňa z Dolnego Kubína na Słowacji od lat uczestniczy w konkursach plastycznych organizowanych przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Od piątku (26 stycznia) w filii galerii przy ulicy Kościuszki będzie można oglądać wystawę prezentującą prace słowackich uczniów. W realizacjach uwagę przykuwają różnorodne środki wyrazu pozwalające uzyskać dużą swobodę wypowiedzi; łączenie różnych technik, ekspresyjna linia, eksperymentowanie z podłożem malarskim, rysunkowym i graficznym. Więcej na stronie galerii.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Opera Nova, Ośrodek Chopinowski w Szafarni oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 stycznia 2018 r.