Aktualności

Placówki opiekuńczo-wychowawcze „Jaś” i „Małgosia”, które od 2016 roku działają w Brzeziu w powiecie włocławskim, to pierwsze tego typu domy dziecka w naszym regionie, fot. Mikołaj Kuras
Placówki opiekuńczo-wychowawcze „Jaś” i „Małgosia”, które od 2016 roku działają w Brzeziu w powiecie włocławskim, to pierwsze tego typu domy dziecka w naszym regionie, fot. Mikołaj Kuras

Domy dla dzieci zamiast domów dziecka

W całym regionie trwa budowa „czternastek” czyli kameralnych domów dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 28 tego typu instytucji.

 

– Tworzenie takich placówek to właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej i sposób na stworzenie domów dla dzieci, które możliwie najbardziej przypominają te rodzinne. Pierwszymi tego rodzaju placówkami były otwarte w 2016 roku dwa domy w Brzeziu w powiecie włocławskim – za realizację tych inwestycji powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017 ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego korzystają powiaty i miasta na prawach powiatu, pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji – chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Prawo stanowi, że po 2020 roku będą tak wyglądać wszystkie takie placówki.

 

Do tej pory zarząd województwa przyznał dofinasowanie na realizację 16 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstanie 28 domów dziecka. Suma wsparcia to 19,5 miliona złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizacje istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów.

 

W czterech nowych, trzystumetrowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim w powiecie włocławskim – dzieciaki mają do dyspozycji między innymi dwuosobowe pokoje, wygodną świetlicę oraz świetnie wyposażoną kuchnię. Kolejne trzy domy, dwa w Chełmnie i jeden w Unisławiu, stawiają władze powiatu chełmińskiego – każdy będzie miał ponad 220 metrów kwadratowych powierzchni, dwuosobowe sypialnie, a także między pokój rekreacyjny i dwie łazienki.

 

W trakcie realizacji podobnych inwestycji są też między innymi władze Włocławka, które budują trzy nowe domy dziecka (a czwarty powstanie po adaptacji istniejącego budynku), samorządy powiatów lipnowskiego, grudziądzkiego, sępoleńskiego i brodnickiego, z których każdy wzniesie od podstaw po dwie takie placówki, a także powiatu golubsko-dobrzyńskiego, w którym powstaje placówka opiekuńczo-wychowawcza o charakterze specjalistyczno-terapeutycznym. Po modernizacji lub adaptacji na ten cel istniejących budynków, odpowiadające nowoczesnym standardom domy dziecka powstaną też w Bydgoszczy, Toruniu, Rypinie, Marcinkowie w powiecie mogileńskim, Trzemiętowie w powiecie bydgoskim oraz Bąkowie w powiecie świeckim.

 

Lista wszystkich wybranych do dofinansowania projektów

 

Nabór wniosków o dofinansowanie tego typu inwestycji wciąż jest aktualny (szczegóły).

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 stycznia 2018 r.

 

Budowa dwóch domów dziecka w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykBudowa dwóch domów dziecka w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykBudowa dwóch domów dziecka w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykBudowa dwóch domów dziecka w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykBudowa dwóch domów dziecka w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykPlacówki opiekuńczo-wychowawcze „Jaś” i „Małgosia”, które od 2016 roku działają w Brzeziu w powiecie włocławskim, to pierwsze tego typu domy dziecka w naszym regionie, fot. Mikołaj KurasPlacówki opiekuńczo-wychowawcze „Jaś” i „Małgosia”, które od 2016 roku działają w Brzeziu w powiecie włocławskim, to pierwsze tego typu domy dziecka w naszym regionie, fot. Mikołaj KurasPlacówki opiekuńczo-wychowawcze „Jaś” i „Małgosia”, które od 2016 roku działają w Brzeziu w powiecie włocławskim, to pierwsze tego typu domy dziecka w naszym regionie, fot. Mikołaj KurasPlacówki opiekuńczo-wychowawcze „Jaś” i „Małgosia”, które od 2016 roku działają w Brzeziu w powiecie włocławskim, to pierwsze tego typu domy dziecka w naszym regionie, fot. Mikołaj KurasPlacówki opiekuńczo-wychowawcze „Jaś” i „Małgosia”, które od 2016 roku działają w Brzeziu w powiecie włocławskim, to pierwsze tego typu domy dziecka w naszym regionie, fot. Mikołaj Kuras