Aktualności

W najbliższych dniach zapraszamy na koncerty kolęd, fot. Tymon Markowski
W najbliższych dniach zapraszamy na koncerty kolęd, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Przedświąteczny weekend z kulturze to przede wszystkim koncerty kolęd i pastorałek. Te zabrzmią między innymi w Operze Nova, Filharmonii Pomorskiej i Pałacu Lubostroń. Natomiast Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej.

 

W piątek (15 grudnia) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy „(Nie)potrzebne, (nie)piękne, (nie)cenne. Reaktywacja rzeczy”. Wystawa jest propozycją przyjrzenia się przedmiotom, które ludzie na różne sposoby ratują przed unicestwieniem, dając im drugie życie. Przewrotny tytuł ma skłonić do refleksji nad pomysłowością człowieka, który stara się o to, aby coś już niepotrzebnego zamienić w potrzebne, coś, co straciło swój poprzedni blask odzyskało piękno, a coś zużytego, znowu stało się cenne. Nowa czasowa ekspozycja prezentowana będzie w budynku Arsenału do maja 2018 roku. Więcej na stronie muzeum.

 

Na dwa koncerty „Wypatrując gwiazdy…” zaprasza w sobotę i niedzielę (16 i 17 grudnia) Opera Nova. W programie słynne świąteczne tematy muzyczne. Wystąpią dwa zespoły złożone z muzyków opery Spec Brass i Virtuoso, a także soliści Jolanta Wagner (sopran) i Filip Lipski (skrzypce). Więcej na stronie opery.

 

W piątek (15 grudnia) także w Filharmonii Pomorskiej zabrzmią kolędy. Te wykona Orkiestra symfoniczna FP, sopranistka Marcela Wierzbicka-Opalińska, chóry ze szkół z Bydgoszczy i Brzozy (powiat bydgoski) oraz bydgoskiego Pałacu Młodzieży. Więcej na stronie filharmonii.

 

W niedzielę w Pałacu Lubostroń odbędą się dwa koncerty. O godzinie 11 Beata Bobińska (sopran) i Katarzyna Nowaczewska-Manthey (fortepian) zaprezentują muzykę dla dzieci. Koncert przygotowała i poprowadzi Katarzyna Szewczyk. O godzinie 17 goście pałacu wysłuchają kolęd i pastorałek. Wystąpią Maciej Witkiewicz (bas-baryton), Dorota Kuczyńska (fortepian) oraz studenci Wydziału Wokalno–Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Więcej na stronie pałacu.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Opera Nova, Filharmonia Pomorska i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 grudnia 2017 r.