Aktualności

„Baron cygański” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Baron cygański” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy Toruńskie Spotkania Jednego Aktora w Baju Pomorskim, Festiwalu Performance „Koło Czasu” w CSW w Toruniu, „Barona cygańskiego” w Operze Nova oraz koncert francuskiej muzyki symfonicznej w Filharmonii Pomorskiej.

 

W piątek (24 listopada) w Baju Pomorskim w Toruniu rozpoczynają się 32. Toruńskie Spotkania Jednego Aktora, festiwal, podczas którego prezentowane są monodramy, autorstwa zarówno weteranów polskiej sceny aktorskiej, jak i początkujących artystów. W Baju Pomorskim do poniedziałku będzie można zobaczyć spektakle grane między innymi przez Jana Peszka, Piotra Kondrata, Olgę Belovą i Aleksandrę Lis. Więcej na stronie teatru.

 

Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza w weekend (24-26 listopada) na jedenastą edycję międzynarodowego Festiwalu Performance „Koło Czasu”. Przez trzy dni będzie można zobaczyć działania dwudziestu sześciu twórców performance z Polski, Ukrainy, Irlandii, Szkocji i Czech, a w tym performanse Przemysława Kwieka, rzeźbiarza i performera, współtwórcy duetu „KwieKulik”. Festiwalowi będą towarzyszyły dwie wystawy w galerii ZPAP NURT i w Galerii nad Wisłą. Na wystawie „Gloria Finis” pokazane zostaną prace Volodymyra Topiya, który w swoich działaniach nawiązuje do wydarzeń społeczno-politycznych na Ukrainie. Artysta występował już na festiwalach sztuki performance na Ukrainie, w Polsce, w Japonii, Czechach i we Francji. Więcej na stronie CSW.

 

Od czwartku do niedzieli (23-26 listopada) na scenie Opery Nova królować będzie „Baron cygański” Straussa. Kompozytor zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka opisuje koloryt i swobodę puszty, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców , dzieło roi się od wpadających w ucho melodii. Więcej na stronie opery.

 

„W kręgu muzyki francuskiej” to tytuł koncertu, który odbędzie się w piątek (24 listopada) w Filharmonii Pomorskiej. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją José Marii Florêncio oraz flecistka Agata Igras. W programie utwory kompozytorów francuskich Ravela, Debussy’ego, Dukasa i Guillaume’a Connessona. Więcej na stronie filharmonii.

 

Opera Nova i Filharmonia Pomorska są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 listopada 2017 r.