Aktualności

Jedno ze szkoleń dla kucharzy z restauracji i lokali zrzeszonych w sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Tymon Markowski
Jedno ze szkoleń dla kucharzy z restauracji i lokali zrzeszonych w sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Tymon Markowski

Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze – marka dobrej żywności

Nasza regionalna sieć Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, będąca częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, powiększyła się o cztery kolejne podmioty. Uroczyste wręczenie certyfikatów nowym członkom odbyło się 23 listopada w restauracji „Stylowa” w Świeciu.

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od stycznia 2012 roku. Główną ideą sieci jest stymulowanie rozwoju turystyki i lokalnej przedsiębiorczości, poprzez promocję lokalnych i regionalnych produktów żywnościowych, wytwarzanych z lokalnych surowców rolnych.

 

– Kujawy i Pomorze to bogactwo przednich, wytworzonych z troską o jakość produktów spożywczych. Lista naszych wyrobów tradycyjnych jest długa, nie brakuje też wytwórców pielęgnujących kulinarną tradycję regionu, którzy z sukcesem promują kujawsko-pomorskie smaki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Charakterystyczne oznaczenie – biała czapka kucharska tzw. budyniówka z nożem i widelcem na błękitnym tle, wraz z opisem: „Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze” potwierdza, że wyróżnione nim produkty żywnościowe i potrawy charakteryzują się najwyższą jakością. Wybierając tak oznakowane produkty, nabywamy żywność związaną z naszym regionem – wytworzoną z surowców pochodzących z regionu Kujaw i Pomorza, z zastosowaniem tradycyjnych receptur i metod.

 

Członkami regionalnej sieci są małe i średnie firmy branży rolno-spożywczej – producenci i dystrybutorzy żywności, w tym gospodarstwa rolne, gospodarstwa agroturystyczne, przedsiębiorstwa rybackie, restauracje i punkty gastronomiczne oraz sprzedawcy hurtowi i detaliczni. We współpracy z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego promują oni kulinarne tradycje regionu, a konsumenci zaś zyskują gwarancję jakości i pochodzenia produktu.

 

Samorząd Województwa wspiera członków sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze poprzez organizację działań promocyjnych. Dzięki temu zyskują dodatkowe okazje do promocji swoich produktów, poprzez wspólny udział w targach, wystawach i wielu imprezach promujących dobrą żywność z regionu. Firmy zrzeszone w ramach sieci regionalnej mają możliwość zamieszczenia informacji o własnej działalności i ofercie na międzynarodowej stronie internetowej Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, a także w materiałach promocyjnych  oraz korzystania z logo sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze na potrzeby prowadzenia własnych działań promocyjnych.

 

Nowi członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze:

  • Impla Bartosz Sadowski (sklep Warzywniak Sadowscy), Toruń,
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ewa Piskorska, Kołodziejewo (gmina Janikowo, powiat inowrocławski),
  • Przedsiębiorstwo ELPOL Elżbieta Muzolf, Bydgoszcz,
  • Sery Adamczyk – Barbara i Janusz Adamczyk, Kosowo (gmina Świecie),

Więcej informacji o nowych członkach sieci.

 

Sieć regionalna Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze liczy już 58 członków (lista)

 

Departament Rolnictwa i Geodezji Urząd Marszałkowski

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 listopada 2017

 

Uroczystość wręczenia certyfikatów nowym członkom sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Andrzej ŻeglarskiUroczystość wręczenia certyfikatów nowym członkom sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Andrzej ŻeglarskiUroczystość wręczenia certyfikatów nowym członkom sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Andrzej ŻeglarskiUroczystość wręczenia certyfikatów nowym członkom sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, fot. Andrzej Żeglarski