Aktualności

Inauguracja wystawy poświęconej Tadeuszowi Nowakowskiemu z udziałem twórców ekspozycji, fot. Andrzej Goiński
Inauguracja wystawy poświęconej Tadeuszowi Nowakowskiemu z udziałem twórców ekspozycji, fot. Andrzej Goiński

Tadeusz Nowakowski – wystawa w 100. rocznicę urodzin

W Urzędzie Marszałkowskim można oglądać wystawę posterową poświęconą Tadeuszowi Nowakowskiemu – bydgoszczaninowi, znakomitemu pisarzowi, dziennikarzowi, „reporterowi papieża”. Ekspozycja prezentuje życie i twórczość Tadeusza Nowakowskiego na przestrzeni kilkudziesięciu lat: od czasów bydgoskich, których obraz uwidacznia jego najsławniejsza powieść „Obóz Wszystkich Świętych”, poprzez pracę w Radiu Wolna Europa, aż do pracy jako reporter papieża, który brał udział w ponad 30 podróżach Jana Pawła II.

 

– Od wielu miesięcy na piętrach Urzędu Marszałkowskiego organizujemy ciekawe wystawy. Ostatni okres to wystawy edukacji historycznej i patriotycznej – mamy ekspozycje poświęcone prezydentowi Władysławowi Raczkiewiczowi oraz polskim żołnierzom na szlakach II wojny światowej. Dziś inaugurujemy kolejną, poświęconą wybitnej postaci związanej z naszym regionem – Tadeuszowi Nowakowskiemu – mówi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Nowakowski był pisarzem naszego regionu – tego, który dziś obejmuje województwo kujawsko-pomorskie: dał pewnie najdoskonalszy literacko obraz Bydgoszczy w swojej najsławniejszej powieści „Obóz Wszystkich Świętych” (przez krytyków bywa ona uważana za jedną z najważniejszych polskich powieści powojennych), ale nie ograniczył się do niej – w jego prozie znalazł się też choćby Włocławek, rodzinne miasto bohatera powieści satyrycznej „Byle do wiosny”.

 

Tadeusz Nowakowski był nie tylko bydgoszczaninem i pisarzem, czy emigrantem politycznym – inne, bardzo ważne, czy legendarne wręcz zatrudnienia ta niewielka wystawa stara się przypomnieć.

 

Przez ponad trzydzieści lat był Tadeusz Nowakowski dziennikarzem Radia Wolna Europa – polscy słuchacze znali jego głos od samego początku istnienia polskiej sekcji, jako że to właśnie jego głosem rozpoczęła ona nadawanie. Ale później – jako Tadeusz Olsztyński – prowadził audycje o kulturze, przygotowywał reportaże, rozmawiał na antenie z najwybitniejszymi postaciami polskiej emigracji.

 

Z tą aktywnością – dziennikarza radiowego – wiąże się jeszcze jedna jego funkcja. Już nie oficjalna, ale dla samego pisarza równie ważna: „reporter papieża”. W latach 80. wziął udział w ponad trzydziestu papieskich podróżach, z których wiele opisał: reportaże z tych podróży zgromadził w sześciu tomach, które przysporzyły mu sławy, ale i ograniczyły na kilka lat inną aktywność.

 

To wszystko – w koniecznym skrócie – wystawa pokazuje w niemal 20 planszach.  Ekspozycja będzie prezentowana w urzędzie do 4 grudnia.

 

W środowym (22 listopada) uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, autorzy ekspozycji: dr Michał Tabaczyński z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i Emilia Walczak, autorka książki „Po drodze z Tadeuszem Nowakowskim. Spacerownik”, organizatorki wydarzeń związanych z Nowakowskim na bydgoskim Szwederowie: radna miasta Bydgoszcz Alicja Witowska-Araszkiewicz i prezes bydgoskiej szkoły „Sokrates” Renata Girzejowska, a także Anna Wołek, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego, która współpracowała z bohaterem wystawy w Radiu Wolna Europa.

 

Autorzy wystawy oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 listopada 2017 r.

 

Inauguracja wystawy poświęconej Tadeuszowi Nowakowskiemu z udziałem twórców ekspozycji, fot. Andrzej GoińskiInauguracja wystawy poświęconej Tadeuszowi Nowakowskiemu z udziałem twórców ekspozycji, fot. Andrzej GoińskiInauguracja wystawy poświęconej Tadeuszowi Nowakowskiemu z udziałem twórców ekspozycji, fot. Andrzej GoińskiInauguracja wystawy poświęconej Tadeuszowi Nowakowskiemu z udziałem twórców ekspozycji, fot. Andrzej GoińskiInauguracja wystawy poświęconej Tadeuszowi Nowakowskiemu z udziałem twórców ekspozycji, fot. Andrzej GoińskiInauguracja wystawy poświęconej Tadeuszowi Nowakowskiemu z udziałem twórców ekspozycji, fot. Andrzej Goiński